Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Manastirea PUTNA (SV)

In jos 
+6
pseudokryticon
Calator mioritic
kata0587
COLOR
GabryP
COSTACHE MIHAIL
10 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeLun 21 Dec 2009, 09:27

Manastirea Putna cu Hramul Adormirea Maicii Domnului, este situata in Comuna Putna din Jud. Suceava. Zidirea Manastirii Putna a inceput in iulie 1466 si s-a terminat in anul 1469. Sfintirea s-a facut in ziua de 8 septembrie 1470
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeLun 21 Dec 2009, 09:27

O ilustrata
Manastirea PUTNA (SV) PC180008-1
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeJoi 24 Dec 2009, 13:19

Am mai gasit o ilustrata prin colectia mea cu Manastirea Putna, pozata din partea cealalta:
Manastirea PUTNA (SV) PC220006
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeMier 03 Feb 2010, 21:18

Manastirea Putna
Manastirea PUTNA (SV) ManastireaPutnaJudetulSuceava1
Sus In jos
GabryP




Mesaje : 62
Data de inscriere : 26/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Peciu Nou jud.Timis

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeLun 14 Iun 2010, 21:13

Salut La toata lumea.Vad ca nu prea sant postate poze cu aceasta manastire acum o fac eu.Am fost la Manastirea Putna in octombrie 2008 pun si eu cateva poze de pe acolo...
Intrarea in Manastire... aici am platit o suma sa pot fotografia si filma inainte sa pot intra..
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Asta e prima vedere care se vede cand intri in Manastire..
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Vederea spre stanga
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Altele
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
o micuta fantana...
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Aici a fost si Mihai Eminescu si Ion Slavici prin 1871
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Si un Muzeu in incinta Manastirii
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Manastirea Putna
Manastirea PUTNA (SV) Pbucket
Nu am facut poze in interiorul Manastirii ca nu am avut voie...Cine vrea sa afle mai multe se poate gasi pe internet...
Salut la toata Lumea...
Sus In jos
COLOR

COLOR


Mesaje : 74
Data de inscriere : 15/06/2010
Varsta : 32
Localizare : BUCURESTI

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeMar 15 Iun 2010, 15:45

In urma cu doi ani, am vizitat si eu Manastirea Putna, precum si Chilia lui Daniil Sihastrul care a fost duhovnicul Voievodului Stefan cel Mare.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeMier 16 Iun 2010, 08:51

Gabry, iti multumim pentru postarea acestor poze deosebite! Sunt foarte reusite si in functie de timpul tau liber, poate mai postezi si alte fotografii din natura!!!
Sus In jos
kata0587
ADMINISTRATOR FORUM
kata0587


Mesaje : 728
Data de inscriere : 03/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Brasov

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeVin 18 Iun 2010, 17:18

eu nu am fost niciodata la Putna, dar imi doresc sa ajung.......
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
GabryP




Mesaje : 62
Data de inscriere : 26/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Peciu Nou jud.Timis

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeDum 20 Iun 2010, 10:24

Multumesc pentru urari domnule Costache.Desigur ca o sa mai pun poze de prin natura pe unde am mai umblat si eu chiar daca am putin timp liber pentru asa ceva.Ma bucur mult ca exista acest forum ca asa pot vedea multe frumuseti din aceasta tara ...
Mihai_Tei...puteti sa ne aratati si noua poze de pe la Manastirea Putna?Nu strica sa vedem mai multe imagini cu aceasta superba Manastire.Desigur daca se merge la Manastirea Putna se poate merge si pe la Chilia lui Daniil Sihastrul...in comuna sunt indicatoare spre locul cu pricina chiar daca acolo nu este ceva deosebit decat o incapere SCULPTATA IN PIATRA in care a trait o viata un om...chiar am fost si am facut ceva poze si care arata asa...
Manastirea PUTNA (SV) DSC_3438
Interiorul incaperii
Manastirea PUTNA (SV) DSC_3432
Manastirea PUTNA (SV) DSC_3429
Manastirea PUTNA (SV) DSC_3427
Si o vedere din zona..
Manastirea PUTNA (SV) DSC_3437
Kata0587...intradevar este mult de mers pana acolo...am mers cu trenul pana acolo si sunt din Judetul Timis...mi-a trebuit o noapte sa merg.Am fost la niste prieteni intr-o comuna vecina Viicovul se Sus...aproape de comuna unde a stat celebra noastra cantareata SOFIA VIICOVEANCA...(Vicoveanca vine de la comuna unde a copilarit ea) numele ei adevarat este Sofia Fusa...
''Sofia Vicoveanca a cumpărat în satul Vicovul de Jos un teren de 9 ari, construind o casă nouă, în stil bătrânesc, cu cerdac şi cu mansardă în care a amenajat un mic muzeu etnografic, cuprinzând o expoziţie de costume ţărăneşti şi obiecte de artă populară. Interiorul casei a fost decorat cu lucrurile proprii unui interior de casă ţărănească: ladă de zestre, blidar (dulap cu blide), covoare pe perete, icoane, ştergare, legănuţ pentru copil şi costumele populare purtate de ea.''(text preluat de pe Wikipedia).
Nu am avut timpul necesar sa merg pana acolo sa fac poze la acel muzeu al ei.Dar cand voi mai merge pe acolo sigur voi face poze ...
Am mai fost si la cealalta manastirea din aceasta comuna Putna ...Sihastria Putnei...care se afla cam la cativa kilometri de Manastirea Putnei ...am facut poze si acolo dar le voi pune intr-un topic separat.Dupa ce am vizitat aceasta manastire Sihastria Putnei la putin timp (cateva luni) s-a produs un incediu puternic in care a ars multe anexe din aceasta manastire ca sala de mese cu bucataria ,două paraclise, două anexe, din fericire nu a fost victime calugarii fiind evacuati la timp...
Salutari la toata lumea...
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Manastirea Putna   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeVin 07 Ian 2011, 10:12

Mai adaug cateva imagini de la manastirea unde-si doarme somnul de veci Stefan cel Mare, realizate la 15 august 2010
cand s-a resfintit pictura interioara si cu aceasta ocazie toata lumea care a dorit a putut trece prin altar.

Manastirea PUTNA (SV) Dscf19701024x768

De pe acea colina legenda spune ca Stefan cel Mare a tras cu arcul si unde s-a oprit sageata s-a facut altarul manastirii:

Manastirea PUTNA (SV) Dscf19711024x768

Daca privim cu atentie se observa ca pe colina sa inscris numele marelui Stefan cu puieti de brad:

Manastirea PUTNA (SV) Dscf19721024x768

Peisajul inconjurator:

Manastirea PUTNA (SV) Dscf19731024x768

Manastirea PUTNA (SV) Dscf19741024x768

Parcarea manastirii:

Manastirea PUTNA (SV) Dscf19751024x768
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Manastirea Putna   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeMier 23 Mar 2011, 10:19

< In 1466 "Cum a ajuns primavara in munte si s-au scurs puhoaiele, Stefan-Voda... se oprise la Putna si dupa obiceiul vremii, hotarase imprejmuirea tragand
insusi maria sa cu arcul... Unde a cazut sageata urma sa se aseze altarul" ( Mihail Sadoveanu). Asa se facu, spune legenda, ca pe malul paraului Putna rasari
una din cele mai mari manastiri ale Moldovei, necropola familiei lui Stefan cel Mare.
In lunga s-a existenta i-a fost dat sa indure multe vitregii, atat din partea oamenilor cat si a naturii. In 1485, manastirea Putna este pustiita de un puternic incendiu.
Este refacuta de ctitorul ei, pentru ca in timpul luptelor pentru domnie, dintre Vasile Lupu si logofatul Gheorghe Stefan, sa fie devastata de ostile lui Timus Hmelnitki,
venit in ajutorul socrului sau, Vasile Lupu. Atunci plumbul cu care a fost acoperita "manastirea Putna l-au luat cazacii lui Timus... de l-au dus la cetatea de la Suceava
de au facut glonturi de pusca sa apere cetatea Sucevei despre Gheorghe Stefan-voda" (Ion Neculce).
In decursul anilor manastirea a fost restaurata. Fiecare refacere a adaugat cate ceva vechii ctitorii a lui Stefan. Latura de sud a ansamblului manastiresc de azi dateaza
din secolul al XVIII-lea, iar cea de nord din veacul al XIX-lea. Doar o singura constructie s-a pastrat din secolul al XV -lea - turnul tezaurului.
Inalt de circa 16 m, cu ziduri groase de aproape 2 m, acest turn este situat pe latura de vest a incintei.
In muzeul manastirii Putna - unic prin valoarea sa- sunt prezente si alte marturii ale epocii lui Stefan cel Mare. Aducand calugari-carturari si artisti de la manastirea Neamt,
Stefan a infiintat la Putna un centru de caligrafiere si impodobire a manuscriselor. In acest fel, prima ctitorie a marelui voievod devine un important centru de cultura medievala.
Multe din valoroasele scrieri realizate in acea vreme s-au pastrat pana azi.
Desi isi socotesc varsta in secole, majoritatea manuscriselor din muzeul manastirii si-au conservat calitatile artistice, fiecare pagina marturisind migala, talentul, dragostea pentru
frumos a celor ce le-au creat. Tezaurul artistic al manastirii Putna, considerat ca unul dintre cele mai bogate din lume, cuprinde numeroase broderii, tesaturi, piese de argintarie.
Deosebit de pretioase sunt: acoperamantul de mormant al Mariei de Mangop (a doua sotie a lui Stefan cel Mare), epitrahilul cu portretele lui Stefan cel Mare si Alexandru voievod,
fiul sau, epitaful din 1490, cadelnita de argint daruita de Stefan in 1470, ferecatura "Tetraevanghelului de la Humor" (1473) etc.
Si nu se poate sa parasesti manastirea Putna fara a trece pe la mormantul aceluia care a ctitorit-o - Stefan cel Mare. Aici o candela de argint sta aprinsa de veacuri.
In memoria marelui Stefan, in luna august a anului 1871 a avut loc la manastirea Putna o serbare pentru organizarea careia Mihai Eminescu a depus o ravna deosebita. >

- 100 de Monumente si locuri istorice ale patriei - Editura Ion Creanga - Bucuresti 1977
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: diverse imagini de final   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeDum 03 Iul 2011, 07:24

Vad ca imagini cu Chilia lui Daniil Sihastrul au fost postate aici. Mai adaug si eu o imagine din 2010 si o adnotare la ce s-a spus mai devreme: Daniil Sihastrul nu a stat o viata de om in aceasta chilie! Aici spune legenda ca l-a primit pe Stefan cel Mare in 1476, dupa infrangerea de la Razboieni-Valea Alba si l-a imbarbatat si indemnat sa stranga oaste si sa plece la lupta. Dupa victorie, Stefan a ctitorit Perla de la Voronet si l-a luat pe Daniil Sihastrul si l-a instalat staret la noua manastire, unde acesta a murit si unde are mormantul.

[imagine cenzurata de imageshack.us]


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Mier 31 Ian 2018, 17:25, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: diverse imagini de final   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeDum 03 Iul 2011, 07:44

Adaug la imaginile cu Putna cateva mai deosebite, luate de pe calea de straja de est. Biserica, parcarea auto si cepele puse la uscat de calugari:

[3 imagini cenzurate de imageshack.us]


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Mier 31 Ian 2018, 17:26, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeLun 18 Iul 2011, 16:37

Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Manastirea Putna   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeJoi 01 Sept 2011, 08:57

Cateva ilustrate mai vechi cu manastirea Putna:

Manastirea PUTNA (SV) 54211543

Manastirea PUTNA (SV) 81808631

Manastirea PUTNA (SV) 67464835

Manastirea PUTNA (SV) 39931505

Mormantul lui Stefan cel Mare de la Putna:

Manastirea PUTNA (SV) Mormantulluistefan

Si portretul lui Stefan:

Manastirea PUTNA (SV) Portretul

Chilia lui Daniil Sihastru:

Manastirea PUTNA (SV) Chilialuidaniilsihastru

Manastirea PUTNA (SV) Chilialuidaniilsihastru
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: MANASTIREA PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeMar 31 Ian 2012, 19:06

Biserica Manastirii Putna(sec. XV)/editura Meridiane/foto Ion Petcu/data postei 28 august 1967

Manastirea PUTNA (SV) Bisericamanastiriiputna

Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeLun 27 Feb 2012, 07:27


Manastirea Putna

Manastirea PUTNA (SV) Manastireaputna
Sus In jos
KQQ




Mesaje : 32
Data de inscriere : 03/11/2010

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeMar 28 Feb 2012, 00:27

Uitati-va putin la poza lui GabryP:
Manastirea PUTNA (SV) DSC_3365

Nu vad niciun clopot, dar observ un difuzor. E posibil ca Putna sa nu mai aiba clopote propriu-zise??
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeVin 02 Mar 2012, 11:32

Poate clopotele sunt in alt turn.
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeVin 02 Mar 2012, 11:33

O imagine de pe un plic aniversar

Manastirea PUTNA (SV) Mreaputna
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeMar 05 Iun 2012, 13:51

Biserica Manastirii Putna (1466-1469) Mitropolia Moldovei si Sucevei:

Manastirea PUTNA (SV) Bisericamanastiriiputna

Putna - ctitoria lu Stefan cel Mare -Muzeul judetean Suceava

Manastirea PUTNA (SV) Putnactitorialuistefanc
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeSam 21 Iul 2012, 12:17

Cateva diapozitive mai vechi cu Manastirea Putna:

Manastirea PUTNA (SV) 01putna

Manastirea PUTNA (SV) 01manastireaputna

Biserica manastirii:

Manastirea PUTNA (SV) 02bisericamanastirii

Catapeteasma:

Manastirea PUTNA (SV) 03catapeteasma

Mormantul lui Stefan cel Mare:

Manastirea PUTNA (SV) 04mormantulluistefancel

Tetraevangheliar cu portretul lui Stefan cel Mare - muzeul manastirii:

Manastirea PUTNA (SV) 05tetraevangheliarcupor

Maria de Mangop - tapiserie aflata in muzeul manastirii:

Manastirea PUTNA (SV) 06mariademangoptapiseri

Sus In jos
Euronight

Euronight


Mesaje : 8
Data de inscriere : 08/10/2012
Varsta : 32
Localizare : Ploiesti

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeMier 31 Oct 2012, 09:24

Octombrie 2012
Manastirea PUTNA (SV) P1060023

Manastirea PUTNA (SV) P1060022
Sus In jos
gamezplayi




Mesaje : 52
Data de inscriere : 12/03/2012
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeLun 04 Aug 2014, 16:30

Daca la Manastirea Neam putem vedea coroana lui Stefan Cel Mare, aici la Manastirea Putna putem vizita mormantul acestuia si oferi un moment in cinstea marelui domnitor...

Manastirea PUTNA (SV) Img_6180

Manastirea PUTNA (SV) Img_6219

Manastirea PUTNA (SV) Img_6224

Manastirea PUTNA (SV) Img_6196
Sus In jos
http://prinochideturist.wordpress.com/
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitimeLun 04 Aug 2014, 18:34

Faine pozele din periplul mănăstiresc  cheers 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Manastirea PUTNA (SV) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea PUTNA (SV)   Manastirea PUTNA (SV) Icon_minitime

Sus In jos
 
Manastirea PUTNA (SV)
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» PE URMELE LUI EMINESCU
» Raul PUTNA (VN)
» Manastirea RUNC (BC)
» Manastirea GOLIA - Iasi
» Manastirea SOLCA (SV)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: MANASTIRI :: MITROPOLIA MOLDOVEI SI BUCOVINEI-
Mergi direct la: