Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Manastirea BUJORENI (VS)

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Mariusica




Mesaje : 1
Data de inscriere : 29/03/2011

Manastirea BUJORENI (VS) Empty
MesajSubiect: Manastirea BUJORENI (VS)   Manastirea BUJORENI (VS) Icon_minitimeVin 02 Sept 2011, 10:15

Pentru a putea vizita aceasta manastire in inima padurii in frumoasa poiana a Bujorenilor, se poate folosi orice mijloc de transport.
Folosind drumul judetean Barlad-Zorleni-Murgeni-Falciu, la iesirea din satul Popeni, in virful dealului unde este postat "Releul TV" la punctul numit Caprioara, un indicator arata spre dreapta in padure pe un drum forestier pietruit si bine intretinut, de 5 km lungime, care duce direct in incinta manastirii, acolo fiind si capat de drum.
Se poate ajunge si cu trenul pe calea ferata oprind la statia Horga, iar de acolo 5-6 km de strabatut pe jos.

Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Manastirea BUJORENI (VS) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea BUJORENI (VS)   Manastirea BUJORENI (VS) Icon_minitimeVin 09 Sept 2011, 11:40

Mariusica a scris:
Pentru a putea vizita aceasta manastire in inima padurii in frumoasa poiana a Bujorenilor, se poate folosi orice mijloc de transport.
Folosind drumul judetean Barlad-Zorleni-Murgeni-Falciu, la iesirea din satul Popeni, in virful dealului unde este postat "Releul TV" la punctul numit Caprioara, un indicator arata spre dreapta in padure pe un drum forestier pietruit si bine intretinut, de 5 km lungime, care duce direct in incinta manastirii, acolo fiind si capat de drum.
Se poate ajunge si cu trenul pe calea ferata oprind la statia Horga, iar de acolo 5-6 km de strabatut pe jos.

Anul trecut cand am trecut prin zona nu mi se parea drumul atat de bine intretinut precum zici, drept pentru care am renuntat sa intram cu masina pe el (Logan si nu Mertan). Bine ca l-au facut ca nu cred ca se poate spune refacut, de-acum la anul mai trec pe acolo, sper sa nu se strice intre timp.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
KQQ




Mesaje : 32
Data de inscriere : 03/11/2010

Manastirea BUJORENI (VS) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea BUJORENI (VS)   Manastirea BUJORENI (VS) Icon_minitimeSam 24 Mar 2012, 14:12

Din pacate, site-ul oficial este foarte lacunar iar de ajuns acolo e mai greu, mai ales pentru cineva caruia ii e rau in masina. Totusi, vazand mai multe imagini si filmulete pe Youtube, am remarcat urmatoarele iar daca observatiile mele sunt incorecte, rog sa fiu corectat:
1. Manastirea are doua clopotnite:
-in turnul de la intrare
-in turnul bisericii vechi
Acoperisul turnului de intrare e conic; cel al turnului bisericii vechi e piramidal cu colturile rotunjite; deci, se apropie de con

2. Biserica veche a manastirii Bujoreni arata de parca ar avea doua corpuri distincte.
-turnul clopotnita
-restul bisericii, care prezinta trasaturi evidente ale stilului moldovenesc; se creeaza, astfel ,un contrast intre turla zvelta, octogonala si clopotnita patrata

Cred ca nu gresesc daca spun ca edificiul respectiv este o replica - mai eleganta - a bisericii vechi a manastirii Bisericani (NT). Si in cazul bisericii vechi de la Bisericani edificiul are doua corpuri distincte: pronaosul + turnul-clopotnita si restul constructiei; acolo, insa, clopotnitei i-a fost micsorata inaltimea la restaurarea din secolul XVIII (1786??).

3. Biserica noua prezinta caracteristici evidente ale stilului moldovenesc stefanian, insa apare o deosebire destul de pronuntata in ceea e priveste sectorul acoperisului de deasupra altarului. Cele 4 sectoare ale acoperisului se prezinta astfel:
1. sectorul pronaosului - de forma unui cort
2. sectorul absidei stangi a naosului, de forma unei caciuli tuguiate
3. sectorul absidei drepte a naosului - tot de forma unei caciuli tuguiate
4. sectorul altarului care, in loc sa aiba forma unei caciuli tuguiate (cum e la Patrauti si nu numai) are forma unui cort, dar mai scurt decat sectorul pronaosului; motivul: plasarea turlei mai spre mijlocul bisericii decat in cazul Patrautilor

Avand un "cort" in locul "caciulii tuguiate", biserica noua are 7 cruci in loc de 6. Interesant este faptul ca pe manastireabujoreni.blogspot.com biserica noua nicinu apare; cea veche este prezentata cel mai mult. Judecand strict estetic, constructia noua nu arata deloc rau.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Manastirea BUJORENI (VS) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea BUJORENI (VS)   Manastirea BUJORENI (VS) Icon_minitime

Sus In jos
 
Manastirea BUJORENI (VS)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» MANASTIREA COTMEANA (AG)
» Manastirea HORAITA (NT)
» MANASTIREA JERCALAI ( PH )
» Manastirea RAZBOIENI (NT)
» Manastirea DRAGOMIRNA (SV)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: MANASTIRI :: MITROPOLIA MOLDOVEI SI BUCOVINEI-
Mergi direct la: