Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 PAPA-BUN (sau despre mancare)

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeDum 25 Sept 2011, 08:21

Dupa cum v-am obisnuit, la inceputul fiecarui topic nou creat de mine va impun un minimum de reguli: 1-2 imagini cu felul cum se prezinta mancarea pe care ati servit-o in drumetiile voastre si despre locul unde s-a intamplat aceasta masa (mic-dejun, pranz, cina, picnic, etc.) si, daca aveti, dar nu este obligatoriu, consideratii de ordin turistic si pecuniar privind posibilitatea de a lua masa in locul respectiv.

Incep eu: Pranz tarziu la Restaurantul Intim din centrul Rasnovului, 10 m mai jos de Primarie, nu poate fi ratat. Masa buna, relativ ieftin, am asteptat putin pana au prins porcul si l-au taiat...

PAPA-BUN (sau despre mancare) P1150290

PAPA-BUN (sau despre mancare) P1150291p
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeDum 25 Sept 2011, 10:39

Confirm; si mie mi-a placut acolo. In general,in Rasnov nu ai foarte multe variante pt a lua masa
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeLun 26 Sept 2011, 19:14

pun si vreo 2 poze. acum 4 ani,cand le-am facut, nu stiam de regulamentul care imi cere sa-mi pozez ciorba

PAPA-BUN (sau despre mancare) INTIM

PAPA-BUN (sau despre mancare) INTIM2
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeLun 26 Sept 2011, 19:19

un loc cu un bun raport pret-calitate

Motel Restaurant Danielle , la Busteni.este spre iesirea catre Azuga,mai precis unde incepe drumul catre Gura Diham

PAPA-BUN (sau despre mancare) DANIELLE

PAPA-BUN (sau despre mancare) GANIELLE2

PAPA-BUN (sau despre mancare) DANY
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeJoi 29 Sept 2011, 11:23

Lancer a scris:
pun si vreo 2 poze. acum 4 ani,cand le-am facut, nu stiam de regulamentul care imi cere sa-mi pozez ciorba

Nu-i asa ca arata bine mancarea in farfurie? Si nici nu trebuie sa-i spui sa zambeasca.... Very Happy
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeLun 21 Noi 2011, 15:50

Camara Boierilor de la Complexul ERA Iasi prezinta multa mancare traditionala si naturala dar eu am pozat mai mult chestii nationale. Ultima este o imagine 3D.

PAPA-BUN (sau despre mancare) 28602114

PAPA-BUN (sau despre mancare) 99226915

PAPA-BUN (sau despre mancare) 95709096

PAPA-BUN (sau despre mancare) 17930665

PAPA-BUN (sau despre mancare) 52246764

PAPA-BUN (sau despre mancare) 063dcamaraboierilorerai
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeSam 26 Noi 2011, 20:39

Ia uite ce vad! Sub placuta de lemn pe care scrie "Camara boierilor", se afla un ghid turistic despre Suceava in limba polona.

--

Buuun, iar acum sa revenim la subiect. Adica la mancare.

Am avut un proiect de facut, care consta intr-o pagina web despre retete culinare. Bineinteles ca pentru aceea pagina aveam nevoie de poze. Nu orice fel de poze, ci poze macro de foarte buna calitate.
Prin cunostiinte, am reusit sa dau de restaurantul "Bucataria lui Laci", unde prin amabilitatea patronilor (sot si sotie), am reusit sa fotografiez ceva papa bun. Multumesc proprietarilor restaurantului si sa lasam imaginile sa curga Very Happy

PAPA-BUN (sau despre mancare) Fel3_0002

PAPA-BUN (sau despre mancare) Fel3_0001


Snitel cu cartofi si salata:
PAPA-BUN (sau despre mancare) Fel2_0002

Platou:
PAPA-BUN (sau despre mancare) DSCF2542

//
PAPA-BUN (sau despre mancare) Fel1_0005

//

PAPA-BUN (sau despre mancare) Rulada_carne0004


Restaurantul "Bucataria lui Laci" se afla in Oradea, pe drumul ce duce spre Baile Felix si Baile 1 Mai. Nu este chiar la iesire din Oradea, dar are iesire la soseaua principala si este relativ usor de observat. Deci daca aveti un drum spre Baile Felix sau Baile 1 Mai,
nu ezitati sa opriti la Bucataria Laci, pentru a avea parte de un "rasfat" culinar. Pe langa rasfatul culinar de care va puteti da seama si din poze, veti fi intampinati de un personal ospitalier si amabil. Smile

Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeSam 26 Noi 2011, 20:57

wow, nagyon finom, Laci! multumim discoid pentru pozele de super calitate, deja am bifat restaurantul pe harta, abia astept sa il testez Very Happy
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeSam 26 Noi 2011, 21:10

Anul asta nu, dar la anul cu siguranta!
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeSam 31 Mar 2012, 17:48

O mancare buna dar pe care nu am pozat-o de data asta am servit la Restaurantul CASA ROMANEASCA din Piata Unirii, Scheii Brasovului. Putin cam scumpa...

PAPA-BUN (sau despre mancare) Bvcasaromaneasca1

PAPA-BUN (sau despre mancare) Bvcasaromaneasca2
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeMier 18 Iul 2012, 19:36

Va spune ceva grillul sarbesc? Sau plejskavica ? Acestea sunt doua dintre cele mai cunoscute mancaruri sarbesti. Iar daca doriti sa faceti cunostiinta cu spiritul sarbesc, dar mai ales bucataria sarbeasca, atunci trebuie sa veniti in Banat.

In Timisoara exista mai multe restaurante sarbesti. Astazi va prezint restaurantul Karadorde (Karađorđe), situat aproape de Piata Unirii.
Locatia este accesibila, localul este frumos, intim, iar personalul este deosebit de amabil.

PAPA-BUN (sau despre mancare) Karadorde-iul0042

PAPA-BUN (sau despre mancare) Karadorde-iul0041

Am mancat o ciorba de burta. Dar stiti ca ciorba de burta sarbeasca difera mult de cea romaneasca? Are alt gust, alta consistenta.
Asa arata ciorba de burta sarbeasca:

PAPA-BUN (sau despre mancare) Karadorde-iul0039


Salata Sopska:
PAPA-BUN (sau despre mancare) Karadorde-iul0040


Mancarea sarbeasca este bazata pe carne, la care se adauga sosuri grase. Astfel e o mancare grasa, satioasa, cu multa carne. E gustoasa, insa e nesanatos daca mananci asa ceva zilnic pe o perioada indelungata. Din cand in cand merita sa mai ai cate un rasfat culinar. Iar la restaurantul Karađorđe e un loc potrivit. Pe langa ospitalitate si servire ireprosabila, vei mai avea parte si de muzica... evident, muzica sarbeasca.


Data viitoare voi prezenta papa bun de la Iasi. De fapt cu asta ar fi trebuit sa incep.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitimeSam 03 Noi 2012, 20:56

un fast food pe DN1,in zona Breaza si la care am servit de cateva ori masa,la preturi decente. micii sunt mereu gustosi

deci, PARALELA 45

PAPA-BUN (sau despre mancare) PARA45_zps89d7edb3
Sus In jos
Continut sponsorizat





PAPA-BUN (sau despre mancare) Empty
MesajSubiect: Re: PAPA-BUN (sau despre mancare)   PAPA-BUN (sau despre mancare) Icon_minitime

Sus In jos
 
PAPA-BUN (sau despre mancare)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» CATEVA CUVINTE DESPRE NOI
» Grecia, pe gustul meu
» Articole de presa despre turism
» Ce parere aveti despre motoarele de booking din Romania?
» MELODIILE PREFERATE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: DIVERSE :: FEL DE FEL-
Mergi direct la: