Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 CHEILE NEREI (CS)

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

CHEILE NEREI (CS) Empty
MesajSubiect: CHEILE NEREI (CS)   CHEILE NEREI (CS) Icon_minitimeJoi 23 Iun 2011, 10:45

< Dar Muntii Aninei ne mai ofera si alte surprize. In partea lor de sud, din lupta dintre apa si calcar au rezultat Cheile Nerei. Nera,unul din raurile mari ale Banatului, izvoraste de sub Varful Piatra Goznei din Muntii Semenicului. Aici, la izvoare, ea poarta numele de Nergana si mai are un afluent care se numeste Nerganita. Isi aduna apele din trei munti si dupa ce strabate Depresiunea Almajului, aval de comuna Sopotu Nou, chinga muntilor incepe sa stranga apele. De aici pana la Sasca Romana, pe o distanta de 18 km, Nera taie transversal fasia calcaroasa ce se desfasoara intre Resita si Dunare, formand chei impresionante prin salbaticia si maretia lor.
Tancurile zvelte care se ridica semet de-a dreptul din apa, vrand parca sa strapunga cerul, alterneaza cu pereti vericali de calcar in care stratele geologice stau ca foile intr-o carte. Din loc in loc, se deschid hornuri imense ce spinteca roca, urmate de poieni care marcheaza largirea albiei.>
Plaiuri din Banat – Vasile Sencu – Editura Sport Turism – Bucuresti -1983
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

CHEILE NEREI (CS) Empty
MesajSubiect: CHEILE NEREI (CS)   CHEILE NEREI (CS) Icon_minitimeJoi 23 Iun 2011, 10:54

Si cateva ilustrate din Cheile Nerei:

CHEILE NEREI (CS) 27566337

Poiana Meliugului:

CHEILE NEREI (CS) Poianameliugului
Sus In jos
GabryP




Mesaje : 62
Data de inscriere : 26/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Peciu Nou jud.Timis

CHEILE NEREI (CS) Empty
MesajSubiect: Re: CHEILE NEREI (CS)   CHEILE NEREI (CS) Icon_minitimeLun 14 Mai 2012, 21:05

Daca tot am fost acolo prin Mai 2009 mai pun cateva poze gasite prin calculatorul meu.
Poiana lui Trifu
CHEILE NEREI (CS) Dsc7467017501


CHEILE NEREI (CS) Dsc74640172

CHEILE NEREI (CS) Dsc7498r
De acolo de undeva este facuta si poza de mai sus Poiana Meliugului
CHEILE NEREI (CS) Dsc74680176
Iar poza unde fac acei oameni baie ar fii cam in poza urmatoare.Este acolo in riul Nera un loc unde se poate face baie.Dar in mai cand am fost era cam rece apa,a trebuit sa intram prin ea ca sa ajungem la lacul Dracului nu mai simteam picioarele de rece ce era apa,dar s-a meritat treaba.Ce era rau,pietrele din apa,foarte alunecoase erau verzui de la circulatia apei de la depuneri de ierburi.Nu puteai sa nu aluneci pe ele,exact ca pe gheata era,am cazut si eu in genunchi am crezut ca mi se opreste inima de ce rece era apa.Hainele le-am tinut deasupra capului mare noroc am avut. Very Happy Na am suportat cu gandul ca daca tot am venit din fundul Romaniei pana aici macar sa vad acel lac.

CHEILE NEREI (CS) Dsc74600168

Cat am stat eu acolo am vazut 2 barci de turisti si o clasa de elevi de clasa a 5-6.



Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

CHEILE NEREI (CS) Empty
MesajSubiect: Re: CHEILE NEREI (CS)   CHEILE NEREI (CS) Icon_minitimeLun 14 Mai 2012, 21:41

Felicitari pentru imagini si <expeditie>. Am locuit 3 ani la Resita , dar am ratat excursia de la lacul Dracului.
Cat ar fi de greu, cu amintirile frumoase ramai.
Sus In jos
GabryP




Mesaje : 62
Data de inscriere : 26/01/2010
Varsta : 46
Localizare : Peciu Nou jud.Timis

CHEILE NEREI (CS) Empty
MesajSubiect: Re: CHEILE NEREI (CS)   CHEILE NEREI (CS) Icon_minitimeMar 15 Mai 2012, 19:49

Multumesc de urari colegu Calator Mioritic.Asa este eu voi ramane cu cateva zeci de poze facute de pe acolo si poate cine stie in viata asta mai dau pe acolo dar sa vin din partea cealalta de unde nu am fost.Nu am vazut lacul Ochiul Beiului care se stie este cam la cativa kilometri de lacul Dracului mai in josul apei Nera.
Sus In jos
Continut sponsorizat





CHEILE NEREI (CS) Empty
MesajSubiect: Re: CHEILE NEREI (CS)   CHEILE NEREI (CS) Icon_minitime

Sus In jos
 
CHEILE NEREI (CS)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» LACUL DRACULUI - CHEILE NEREI
» CHEILE BICAZULUI
» CHEILE OLTETULUI
» CHEILE CARASULUI (CS)
» CHEILE DOFTANEI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: MUNTII DIN ROMANIA :: CARPATII OCCIDENTALI-
Mergi direct la: