Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 BICICLETE

In jos 
+8
KatalinPaall
Lancer
danucky
kata0587
Ionutz
discoid21
COSTACHE MIHAIL
cortexedge
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
KatalinPaall

KatalinPaall


Mesaje : 84
Data de inscriere : 14/03/2012

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeMar 15 Mai 2012, 20:42

Am aflat tarziu de marea evadare, plus ca duminica seara la 17:00 intram in tura de noapte.

Giantului trebuie sa-i fac franele ca nu am decat pe spate si sa-i montez schimbatoare, caci nu are in momentul de fata merg cu viteza de urcare, in linie dreapta abia ating 20-25 km/h, am fost la Emmeduesport sa ma interesez cat ma costa sa o fac boboc, iar ei mi-au spus ca nu se merita ca la 750 iau una noua de la ei ( bine ca la Emeduesport sunt bicilete de la 750 lei la 25.000 lei automat ca si piesele sunt bune dar si scumpe ) sau ar mai fi varianta de criza sa o echipez la cei de la DHS m-ar duce sub 200 lei sa vedem cu timpul. Asta am planificat ptr 2012 sa o fac pe asta, ca nu mai iau Chupper si la anul pana de Paste sa-mi iau ceva la 1.500 lei.

cu Transul nu stiu ce sa zic ca nu ma bag cu Raggazi acolo, iar Richu ala albastru e foarte obosit la cate sute de km a facut in primul an, am dat 280 lei, 280 lei a facut, nu am decat sa fac GIANTul si vin.

Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeMier 16 Mai 2012, 06:39

Bine ai venit Catalin si felicitari pentru achizitiile tale!
Ma refer in special la bicicletele 3 si 4. GIANT fabrica biciclete bune. Merita sa investesti in repararea si dotarea bicicletei tale Giant.

Bafta in continuare!
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeDum 10 Iun 2012, 19:43

biciclete expuse la Ciclopul de pe Magheru

BICICLETE - Pagina 2 BICY-1
Sus In jos
KatalinPaall

KatalinPaall


Mesaje : 84
Data de inscriere : 14/03/2012

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeLun 11 Iun 2012, 07:04

Biciclete peste 1000 lei/bucata in Autobuzul de pe traseul 20 Livada.Postei-Poiana.Brasov. Posesorii lor au facut 4-5 ture cu busul la urcare si pe 2 roti la coborare.

BICICLETE - Pagina 2 P6080400
free picture hosting

BICICLETE - Pagina 2 P6080397
image hosting

BICICLETE - Pagina 2 P6080398
gif hosting

Biciclete in Piata Sfatului ce pot fi inchiriate gratis numai de studentii pe baza buletinului si un act doveditor ca e student carnet de student sau legitimatie de student/reducere transport. Acelasi tip de biciclete dar cu 3 lei/ora se pot inchiria din Parcul de la Hidromecanica acestea din urma fiind mai bune decat cele din Piata Sfatului. Un tarif destul de mic 3 lei/ora dar potrivit ptr o bicicleta lenta, in 2004 am platit in Sinaia ptr un mtb inchiriat ptr 2 ore suma de 120.000 lei vechi.

BICICLETE - Pagina 2 P6080321
jpg upload



Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeDum 17 Iun 2012, 04:53

de ieri,de la Street Delivery

BICICLETE - Pagina 2 BIC2

BICICLETE - Pagina 2 BICY-2

BICICLETE - Pagina 2 BIC7

BICICLETE - Pagina 2 BIC4

BICICLETE - Pagina 2 BIB1
Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeLun 18 Iun 2012, 06:46

Biciclete de oras numai una si una!
Observ ca au fost pe acolo si biciclete fixie (cea verde).

In ultima poza sunt noile biciclete PEGAS. Ai reusit sa testezi vreo bicicleta?
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeLun 18 Iun 2012, 11:18

Pista pentru biciclete la Brasov- fotografia din septembrie 2010:

BICICLETE - Pagina 2 0220brasov2020prfectura

Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeLun 18 Iun 2012, 11:30

Pista pentru biciclete la Iasi pe malul Bahluiului intre Podul Ros si Podul de Piatra - fotografiile din septembrie 2011:

BICICLETE - Pagina 2 Dscf5459

BICICLETE - Pagina 2 Dscf5460f

si Biciclete de inchiriat la Ripa Galbena:

BICICLETE - Pagina 2 Dscf3507
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeLun 18 Iun 2012, 11:40

Pista pentru biciclete la Radauti - septembrie 2011:

BICICLETE - Pagina 2 Dscf5385

BICICLETE - Pagina 2 Dscf5378v

BICICLETE - Pagina 2 Dscf5379k
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeDum 15 Iul 2012, 00:20

BICICLETE - Pagina 2 BICI
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeLun 30 Iul 2012, 11:43

Un centru de inchiriat biciclete pe strada Palat din Iasi:

BICICLETE - Pagina 2 Dscf7426m

si nu numai ..... ci si ergonomice triciclete:

BICICLETE - Pagina 2 Dscf7425x
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeMier 08 Aug 2012, 11:22

in parcul Ghica, Sinaia

BICICLETE - Pagina 2 BICIC
Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeVin 10 Aug 2012, 10:41

Calator Mioritic, in ultima poza a ta, acelea sunt tricicluri recumbente.

Doar asa e rentabil, daca le cumperi pentru a le da in chirie.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeVin 10 Aug 2012, 11:29

discoid21 a scris:
Calator Mioritic, in ultima poza a ta, acelea sunt tricicluri recumbente.

Doar asa e rentabil, daca le cumperi pentru a le da in chirie.

Si cum naiba vireaza triciclurile astea? Cu rotile din fata sau cu cea din spate? Discoide, daca nu era asa de cald, ar fi fost frumos sa inchiriem niste biciclete pentru a vizita Oradea, ce zici? Ar fi fost de unde, ca nu prea am bagat de seama?
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeVin 10 Aug 2012, 13:01

Bicicletele recumbente nu sunt construite toate le fel ca si, sa zicem, bicicletele normale.
Astfel ca unele au doua roti in fata si una in spate, in timp ce altele au o roata in fata si doua roti in spate.
Unele vireaza cu roata/rotile din fata, altele vireaza cu roata/rotile din spate.

triciclurile din poza Calatorului vireaza cu rotile din fata. Daca te uiti bine, langa scaun sunt doua manete mici. Acelea sunt pentru directie.

Pseudokrytykoane, cred ca la cati eram, am fi epuizat toate bicicletele disponibile la singurul centru de inchiriat din Oradea Twisted Evil
Sau poate nici nu ar fi fost de ajuns pentru noi toti.

Oradea nu e Iasi sau Timisoara sau Cluj, ca sa existe centre bine dotate si puse la punct pentru inchirieri de biciclete.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
KatalinPaall

KatalinPaall


Mesaje : 84
Data de inscriere : 14/03/2012

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeSam 11 Aug 2012, 14:35

Lancer cat era chiria pentru un Cube ? pe ora sau pe zi. Se merita sa inchiriezi pentru o zi sa faci 2 coborari de la Babele in Sinaia pe DJ 713.
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeSam 25 Aug 2012, 19:44

sincer,nu stiu,nu m-a interesat. am pozat acolo pt ca la orice trecere prin Sinaia,nu ratez parcul Ghica si Caraimanul,de care ma leaga amintiri placute. ei.pe langa astea doua, mai poti atinge mereu cateva topice: biciclete,masinute,arteziene,cismele,veverite
deci,de aia le-am pozat

mai la obiect insa, va prezint centrul de inchiriere din Kiseleff

BICICLETE - Pagina 2 E5ceaede

BICICLETE - Pagina 2 02bfd2b9
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeSam 01 Sept 2012, 19:24

BICICLETE - Pagina 2 1be5c8c4
Sus In jos
alx7891




Mesaje : 174
Data de inscriere : 30/08/2012
Localizare : SIBIU

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeSam 01 Sept 2012, 19:46

Municipalitatea continuă proiectul de amenajare de piste pentru biciclete pe care l-a demarat în anul 2009. „Dacă în 2009 Sibiul avea doar 3 km de pistă pentru biciclete destinată agrementului, în prezent, pistele utilitare se apropie ca lungime de 50 de km” a declarat primarul Klaus Iohannis.
Sursa: Ora de Sibiu
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeDum 02 Sept 2012, 19:11

pistea de biciclete in Herastrau

BICICLETE - Pagina 2 34cad188

si iata cine a facut-o

BICICLETE - Pagina 2 1a7351bc
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Sept 2012, 20:50

Inca doua imagini din Iasi:

BICICLETE - Pagina 2 Dscf7580wm

BICICLETE - Pagina 2 Dscf7581wm
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeDum 16 Sept 2012, 18:26

la Muzeul Taranului Roman,azi

BICICLETE - Pagina 2 B879aca4

BICICLETE - Pagina 2 35fd81ec
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeDum 23 Sept 2012, 20:15

parcare gratuita pt biciclete,la metrou Victoriei

BICICLETE - Pagina 2 BICI1_zps036f0e58

BICICLETE - Pagina 2 BICI2_zpsb401fde3
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeVin 05 Oct 2012, 10:41

discoid21 a scris:
Calator Mioritic, in ultima poza a ta, acelea sunt tricicluri recumbente.

Doar asa e rentabil, daca le cumperi pentru a le da in chirie.

In cartea lui Vitalie Belousov despre biciclete, care mi-a fost profesor si decan. (vezi aici)

BICICLETE - Pagina 2 Copertar

acestea sunt numite triciclete ergonomice:

BICICLETE - Pagina 2 Docu00061

BICICLETE - Pagina 2 Docu00051

BICICLETE - Pagina 2 Docu00071

Si un fragment cu referire la biciclete dintr-un interviu cu profesorul:

<<- Am citit ca inventiile dumneavoastra se plaseaza in trei mari domenii: scule aschietoare, burghie si biciclete. Aveti 116 brevete in tara si 8 in Europa si SUA. Cite dintre inventii au fost aplicate?

- Aproape toate, cu exceptia bicicletelor care sint folosite doar de mine insumi si de citiva care au cumparat dispozitivul meu. A fost tratata cu dezinteres aceasta problema. Am mers la intreprindere si le-am facut cadou doua dispozitive sa le-ncerce. Le-au aruncat fara sa le testeze.

- Dar care era rolul acestor dispozitive?

- Echilibrau actiunea omului si a bicicletei, marind eficienta, ca momentul de actiune pe pedala bicicletei sa fie echilibrat cu posibilitatile piciorului. Daca piciorul e ghemuit, posibilitatea e minima, la orizontala e maxima, iar daca e intins complet e iar minima. Cu dispozitivul cu miscare alternativa performanta a crescut in cazul meu cu 5%, iar cu cel de rotatie cu 10-15%. Am parcurs astfel traseul Podu Iloaiei si retur de mii de ori, insemnind 250.000 de km, de sase ori cit Ecuatorul. Adica aproape cit un ciclist de performanta, care parcurge 400.000-500.000 de km. Dar trebuie sa se ia in calcul ca eu i-am parcurs dupa virsta de 40 de ani. Performanta e mare, viteza de asemenea. Am demonstrat aceste inventii si la Salonul de la Bruxelles. Belgienii sint mari amatori de biciclete, iar copiii de acolo erau gramada pe mine, abia reuseam sa explic. Din pacate, nu am avut ocazia sa il cunosc pe Edy Merks, marele campion mondial la ciclism, care are o fabricuta de biciclete. Bicicletele m-au pasionat si mi-au intarit si sanatatea. Iar satisfactia data de faptul ca mergi cu 40 de km pe ora fara benzina e foarte mare. Celelalte inventii sint aplicate. Freze frontale se fabrica in serie la fabricile de scule specializate din Focsani, Pascani, se fabrica si la Politehnica. Eu mi-am conceput inventiile pentru "nea Ion", adica oricit de prost ar fi exploatate sa dea performanta. La fel ca si rusii, care a facut "Moskviciul" pentru "nea Ivan": oricum ar fi exploatat, nu se strica. S-a ajuns pina intr-acolo incit scula era asa de robusta incit nu se putea strica, dar putea sa strice masina. Au fost amenintari, cind eram in conducerea IMAMUS-ului din Iasi, ca vor fi scoase frezele Romascon pentru ca se stricasea doua masini: frezele mergeau pina se faceau praf si ele, si masinile. Cind insa au pus freze obisnuite si au vazut ce productivitate scazuta au, muncitorii au spus ca pleaca din fabrica daca li se scot frezele Romascon.>>

luat de aici.
Sus In jos
KatalinPaall

KatalinPaall


Mesaje : 84
Data de inscriere : 14/03/2012

BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitimeVin 05 Oct 2012, 12:54

Sus In jos
Continut sponsorizat





BICICLETE - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BICICLETE   BICICLETE - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
BICICLETE
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Turism cu bicicleta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: NATURA SI TURISM :: CALATORII CU MIJLOACE DE AGREMENT-
Mergi direct la: