Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 CALIMANESTI (VL)

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Teodor

Teodor


Mesaje : 23
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 27
Localizare : Râmnicu Vâlcea.

CALIMANESTI (VL) Empty
MesajSubiect: CALIMANESTI (VL)   CALIMANESTI (VL) Icon_minitimeLun 09 Ian 2012, 13:23

Cateva poze din Calimanesti. Intrarea in Calimanesti dinspre Ramnicu Valcea.

CALIMANESTI (VL) IMG_2278

CALIMANESTI (VL) IMG_2279

CALIMANESTI (VL) IMG_2280

Oltul :

CALIMANESTI (VL) IMG_2281

CALIMANESTI (VL) IMG_2283

# : De asemenea, daca aveti drum prin Calimanesti, nu ezitati ca vizitati si schitul Ostrov, aflat pe o insulita intre oras si varianta.

Eu am aflat de acest Schit acum 4 ani, povestea sa fusese publicata in Formula AS. Puteti afla povestea de pe Wikipedia.

# : Scuzati calitatea unor fotografii, se lasese intunericul, iar daca foloseam blitzul, nu se mai intelegea absolut nimic.
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

CALIMANESTI (VL) Empty
MesajSubiect: Re: CALIMANESTI (VL)   CALIMANESTI (VL) Icon_minitimeLun 09 Ian 2012, 15:03

Felicitari Teodor si bine ai venit in adunatura noastra de turisti patimasi si uneori nebuni. Te asteptam cu cat mai multe fotografii, Oltenia a cam ramas in urma comparativ cu Bucurestiul si cu Moldova. Te rog sa fii atent la postari. Nu este nevoie sa creezi noi posturi cu acelasi continut sau titlu cu posturi mai vechi ci este de ajuns sa descoperi postul corect si ideal pentru a ne prezenta imaginile si comentariile tale.

Acum: Daca tu consideri Calimanestiul oras este bine, inseamna ca poti sa ne arati o imagine cu primaria lui. Titlurile au un anumit format, asta pentru estetica forumului TITLUL cu litere mari, in paranteze(judetul ca indicativ auto). Si mai trebuie sa stii ceva: in mod sigur vei gasi Calimanestiul ca STATIUNE BALNEOCLIMATERICA cel mult STATIUNE MONTANA. Bafta!


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Mar 10 Ian 2012, 12:13, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

CALIMANESTI (VL) Empty
MesajSubiect: Re: CALIMANESTI (VL)   CALIMANESTI (VL) Icon_minitimeLun 09 Ian 2012, 16:25

pseudokryticon a scris:
Felicitari Teodor si bine ai venit in adunatura noastra de turisti patimasi si uneori nebuni. Te asteptam cu cat mai multe fotografii, Oltenia a cam ramas in urma comparativ cu Bucurestiul si cu Moldova. Te rog sa fii atent la postari. Nu este nevoie sa creezi noi posturi cu acelasi continut sau titlu cu posturi mai vechi ci este de ajuns sa descoperi postul corect si ideal pentru a ne prezenta imaginile si comentariile tale.

Acum: Daca tu consideri Calimanestiul oras este bine, inseamna ca poti sa ne arati o imagine cu primaria lui. Titlurile au un anumit format, asta pentru estetica forumului TITLUL cu litere mari, in paranteze(judetul ca indicativ auto). Si mai trebuie sa stii ceva: in mod sigur vei gasi Calimanestiul ca STATIUNE BALNEOCLIMETERICA cel mult STATIUNE MONTANA. Bafta!
e oras totusi, pe site=ul primariei zice "Oraşul Călimăneşti, împreună cu localitatea sa componentă Căciulata, formează staţiunea balneoclimaterică de interes general Călimăneşti – Căciulata, declarată staţiune prin HG nr. 1122/2002."
Sus In jos
Teodor

Teodor


Mesaje : 23
Data de inscriere : 04/12/2011
Varsta : 27
Localizare : Râmnicu Vâlcea.

CALIMANESTI (VL) Empty
MesajSubiect: Re: CALIMANESTI (VL)   CALIMANESTI (VL) Icon_minitimeLun 09 Ian 2012, 18:06

Este oras, ca si Babeni de altfel, deoarece au peste 2.000 de locuitori, a fost declarat oras, desi si mie imi suna cam ciudat.

Legat de titlu, da, ai dreptate, rog un Moderator sa editeze, sunt mai nou, chiar nu am stiut acest lucru. Am gresit cumva Topicul sau sectiunea ? Eu am cautat si nu am gasit alta.
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

CALIMANESTI (VL) Empty
MesajSubiect: CALIMANESTI (VL)   CALIMANESTI (VL) Icon_minitimeMar 10 Ian 2012, 09:09

Nu ai gresit topicul sau sectiunea. Colegul -pseudocryticon- a spus ca pentru Calimanesti exista un topic deschis la sectiunea statiuni Balneoclimaterice.
Dar, o parte din aceste statiuni sunt si orase: Vatra Dornei, Sinaia, Mangalia, Eforie, Busteni, Predeal etc.
Acum ar trebui luata o decizie.
Statiunile orase le postam si la statiuni si la orase sau doar la statiuni?
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

CALIMANESTI (VL) Empty
MesajSubiect: Re: CALIMANESTI (VL)   CALIMANESTI (VL) Icon_minitimeMar 10 Ian 2012, 12:15

Exact asta am vrut sa spun. Parerea mea este ca pot fi lasate si la si la, de exemplu imaginile lui Teodor sunt din oras, nimeni nu va vizita Calimanestiul pentru strazi si pentru blocuri, sa fim seriosi...
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

CALIMANESTI (VL) Empty
MesajSubiect: Re: CALIMANESTI (VL)   CALIMANESTI (VL) Icon_minitimeMier 11 Ian 2012, 10:43

Mai exista si la sectiunea ,,statiuni balneoclimaterice'' un topic https://calatorii.all-up.com/t6-calimanesti-caciulata-vl dar eu zic ca este bine sa ramana si acesta. Va fi mai usor de gasit, si aici vom pune poze cu ,,Orasul Calimanesti'' adica blocuri si sosele si alte ingrediente care il descopera ca oras, iar dincolo vom pune poze cu ..Statiunea Calimanesti'' adica hoteluri, izvoare, peisaje si tot ceea ce o caracterizeaza ca statiune! Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





CALIMANESTI (VL) Empty
MesajSubiect: Re: CALIMANESTI (VL)   CALIMANESTI (VL) Icon_minitime

Sus In jos
 
CALIMANESTI (VL)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» CALIMANESTI-CACIULATA (VL)
» Baile Herculane (MH) sau Caciulata, Calimanesti (VL)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: ORASE :: ORASE DIN OLTENIA-
Mergi direct la: