Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 BACAU

In jos 
+4
danucky
pseudokryticon
discoid21
Administrator
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Administrator
ADMINISTRATOR FORUM
Administrator


Mesaje : 290
Data de inscriere : 17/06/2010

BACAU Empty
MesajSubiect: BACAU   BACAU Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 12:58

O ilustrata foarte veche din Bacau

BACAU P1010011-2
Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMier 23 Noi 2011, 13:11

E din anii '50.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMar 13 Dec 2011, 21:11

Nu stiu daca am avut ocazia sa imi exprim public parerea despre BACAU.
Este orasul tineretii mele, il iubesc si, cel putin 3 episoade, ma leaga de acest foarte frumos oras de campie. 1-armata, 2 - o luna de practica la SUBEX ca student si 3 - botezul celui de-al doilea fin, Radu-Iulian, mai aproape, prin 2002. De aceea mi se pare inuman ca Bacaul nu are atentia pe care o merita si voi incerca sa repar acest lucru. Va arat o serie de imagini recente din Bacau si voi incerca sa le si explic.

Turnul televiziunii este una din cladirile emblematice ale Bacaului, situat in nordul localitatii, la iesirea spre Roman.

BACAU 49950686

O alta cladire cunoscuta, cea a Firmei Agricola International, care poate fi admirata la iesirea spre Piatra Neamt.

BACAU 32438930

Gradinita Firmei Agrigola, aflata peste drum de sediul firmei.

BACAU 72295752

La intersectia Bd.Alexandru cel Bun cu Strada 9 Mai intalnim mai multe obiective interesante. Unul este renumitul Liceu Sportiv Bacau care a dat tarii multi campioni dar si ceva rebuturi...

BACAU 63068319

O alta cladire de la aceeasi locatie este BCR, o constructie relativ noua, cu o arhitectura moderna.

BACAU 27144172

Printre cele 2 cladiri prezentate mai sus patrundem in Piata Revolutiei, sau Centrul Vechi cum era cunoscut inainte de '89. Aici troneaza, imensa si demna de oarecare admiratie, Catedrala Sf Apostoli Petru si Pavel, rit catolic.

BACAU 11473188

In spatele altarului imensei Catedrale se afla o biserica mica, Sf Iosif, mult mai interesanta sub aspect arhitectonic decat imensitatea din fata.

BACAU 14173638


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Mier 14 Dec 2011, 07:52, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMar 13 Dec 2011, 21:17

Tot in Piata Revolutiei, o cladire mai veche, cea a Romtelecomului care acum cuprinde intr-o aripa si Bancpostul.

BACAU 83848864

Patrundem pe Calea Marasesti si la capatul acesteia, in intersectia cu Bd Ionita Sandu Sturza, falnic domneste Hotelul Decebal.

BACAU 19334957

In prelungirea Caii Marasesti se afla strada N Balcescu la al carei capat nordic se ridica Catedrala Ortodoxa.

BACAU 82425045

Ne intoarcem pe Ionita Sturza si o cladire veche. recent renovata ne spune povestea ei: este prima biblioteca publica din localitate.

BACAU 91954909

Peste drum o cladire interbelica este sufocata intre constructii moderne. Este fatada Teatrului Municipal.

BACAU 65848838

Pasajul Revolutiei, un fel de Lipscani autohton, ne readuce in Piata Revolutiei.

BACAU 99016395

Pe Strada 9 Mai o cladire moderna adaposteste Complexul Muzeal.

BACAU 20823068


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Mier 14 Dec 2011, 08:04, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMar 13 Dec 2011, 21:20

Si cateva statui pe langa care am trecut pana acum: In Piata Revolutiei, chiar in rond, domneste Alexandru-voda cel Bun.

BACAU 98779702

BACAU 98171517

Langa mica bisericuta catolica din spatele catedralei stau 2 statui ridicate cu diverse prilejuri. Prima este cea a Sf Iosif, care este si patronul congregatiei franciscane din Moldova.

BACAU 13931095

Cea de-a doua este inchinata Sf Francisc de Assisi, patronul animalelor.

BACAU 63893622

Langa fosta biblioteca, intr-un spatiu special amenajat se afla statuia principalei personalitati a orasului, poetul George Bacovia.

BACAU 12957041

BACAU 72568500

BACAU 85994337


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Mier 14 Dec 2011, 08:12, editata de 2 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMar 13 Dec 2011, 21:25

Marele istoric si arheolog roman Vasile Parvan, originar dintr-o comuna a judetului Bacau, are statuia in fata Muzeului.

BACAU 22111743

BACAU 13304856

Trecem strada de la muzeu si intram pe o straduta (parca Precista) care ne duce spre cel mai important monument istoric al Bacaului. Este vorba de Biserica Voievodala Sf Precista cu Hramul Adormirea Maicii Domnului. In prima imagine o vedere impreuna cu poarta de intrare in incinta monumentului. In imagine se vede si o batranica care, in loc sa se bucure la ea che am pozat m-a apostrofat ca nu am voie s-o pozez fara acordul ei. Asa ca, cine o recunoaste, va rog sa-i spuneti ca a ajuns in sfarsit si pe internet.

BACAU 88857559

Biserica, construita la inceputul sec.XV de Alexandru cel Bun si refacuta de la 0 de Alexandrel-Voievod, fiul cel mare al lui Stefan cel Mare (care nu a apucat sa domneasca murind inaintea tatalui) si care a mutat capitala Tarii de Jos a Moldovei de la Roman la Bacau.

BACAU 28566858

Turnul clopotnita este de origine mai recenta.

BACAU 65904832

Hramul bisericii.

BACAU 68605248

Interior cu catapeteasma, mai recenta, care imbina arhitectura moldoveneasca si neobizantina cu influente moderne de origine catolica (zona Bacaului detine o pondere insemnata de populatie de aceasta orientare religioasa). Pot sa mai adaug ca pictura din interior dar si cea exterioara sunt de origine moderna, nu se mai poate gasi nici un petec din veche pictura.

BACAU 51801534


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Mier 14 Dec 2011, 08:47, editata de 2 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMar 13 Dec 2011, 21:26

In incinta asezamantului se afla ruinele a doua importante edificii medievale, ruine foarte bine conservate si cu inscriptii descriptive, de aceea va las sa le descoperiti singuri.

BACAU 72452509

BACAU 21940306

BACAU 69178474

BACAU 24293751

BACAU 68329236

Icoane pictate pe gardul imprejmuitor al Bisericii, in nise special amenajate.

BACAU 50058716

Poarta de factura moldoveneasca.

BACAU 25093006


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Mier 14 Dec 2011, 09:09, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMier 14 Dec 2011, 08:26

ce sfant era cel de sub Sf. Iosif? n-am reusit sa descifrez placa. iar biserica in stil moldavo-bucovinean e foarte frumoasa, e din caramida sau nu vad eu bine?
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMier 14 Dec 2011, 10:01

Sf Francisc de Assisi, am revenit si am scris. Inscriptia este aproape ilizibila, statuia este inchinata calugarilor franciscani care au muncit la renovarea acestei biserici prin anii 1950, in plina represiune comunista.

Bisericile voievodale construite in perioada lui Stefan si Petru Rares erau din piatra si partea superioara si turlele erau din caramida rosie sau smaltuita special. Ce vedem azi este rodul restaurarilor ulterioare si in special al celor de la inceputul anilor 1900 cand au fost adusi restauratori francezi care nu pricepeau nimic din stilul moldovenesc si au venit cu propria interpretare. De aceea foarte multe biserici moldovenesti seamana intre ele la materialele folosite. Putine dintre ele au avut "sansa" de a nu fi restaurate in acest mod barbar si acelea sunt adevarate opere de arta. Printre cele care au scapat se numara manastirile bucovinene care atunci nu erau in Romania precum si bisericile sau manastirile mai dosite, fara afluenta de pelerini a celor din marile orase.
De la biserica din Bacau putem admira cel mult silueta si planul care vin din Evul Mediu. Restul este modern si nu intotdeauna renovat corect.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeJoi 15 Dec 2011, 06:46

am vazut cu mare placere aceste poze. am facut armata in Bacau,pe str Garii ,parca se numea. se trecea printr-un mic pasaj pietonal subteran chiar de la gara. pe strada erau si o fabrica de paine si un penitenciar ,precum si alte unitati militare
am fost si la teatru. in invoiri,am stat si la Decebal;am fost si pe stadion.Era un parc frumos in centrul orasului
Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeJoi 15 Dec 2011, 11:34

Pare a fi un oras frumos si interesant.
Dar observ ca statuile lui Alexandru cel Bun si lui George Bacovia sunt tare bizare. Ambele personalitati sunt repreznetate ca fiind scheletice. PArca ar fi o parodie a celor doua personalitati, sau o bataie de joc.

In rest am citit cu interes descrierile. Bravo Pseudokrytykon si mai asteptam continuarea.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeJoi 15 Dec 2011, 13:09

Pentru Lancer:
Inseamna ca ai facut armata la UM1184 la artilerie sau infanterie sau la UM1096 la mecanizate. Da, fabrica de paine si Penitenciarul inca exista, unitatile militare insa nu mai sunt, am ajuns in NATO nu mai avem nevoie. Cred ca mai era o unitate USLA pe acolo dar era asa de secreta ca nu-i vedeam decat echipati cu scuturi si casti si alergand spre si dinspre poligon. Parcul inca exista si cu prima ocazie voi prezenta imagini cu el si cu stadionul si renumitul TIC-TAC, daca-ti mai amintesti. In parc era o gradina de vara care avea permanent bere rece.

Pentru discoid21:
Intr-adevar este un oras frumos si interesant, relativ ieftin in comparatie cu Iasi de exemplu. Statuile prezentate de mine sunt considerate opere de arta si nu reprezentari informale, de aceea sunt asa scheletice, asa a vrut artistul (si nu cred ca poti spune ceva despre Poarta Sarutului ca nu prea e poarta, de exemplu). dar sunt si statui normale, nimic gigantic gen Mathias Rex (Cluj) sau Stefan cel Mare (Vaslui-Podu Inalt), mai mult busturi si en-pieduri ale personalitatilor importante ale Romaniei. O statuie interesanta este langa linia ferata, la plecarea trenului din gara Bacau spre Suceava, inainte de trecerea pe sub pasarela Margineni, pe dreapta: Un tanar intr-o pozitie ciudata, parca agatandu-se cu ambele maini de o sfoara invizibila prinsa de cer. Este vorba de Vasile Roaita, "eroul" Grevei din 1933, asezat pe un piedestal de beton de 5 m inaltime. Acolo ar fi trebuit sa fie Parcul CFR dar a venit revolutia si gata...
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeJoi 15 Dec 2011, 19:24

@Pseudokryticon:asa este,1184 la infanterie. la terasa aia nu stiu daca am ajuns,dar pe stadion am fost . pe aia raii nu i-am vazut niciodata echipati de scandal;aveau uniforme kaki ca si noi,doar petlitele aveau alta culoare
daca mai ai poze si mai pui,ar fi grozav. sper sa mai ajung si eu pe acolo,poate anul viitor
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeVin 16 Dec 2011, 07:50

discoid21 a scris:
Pare a fi un oras frumos si interesant.
Dar observ ca statuile lui Alexandru cel Bun si lui George Bacovia sunt tare bizare. Ambele personalitati sunt repreznetate ca fiind scheletice. PArca ar fi o parodie a celor doua personalitati, sau o bataie de joc.

In rest am citit cu interes descrierile. Bravo Pseudokrytykon si mai asteptam continuarea.

Sunt de acord cu discoid21, nici mie nu-mi plac aceste statui, le prefer pe cele mai realiste dar - de gustibus non disputandum -

Ma bucur ca prin aceste postari ( pe care le explica foarte frumos) a reusit sa-l faca pe Lancer sa promita ca va vizita in primavara locurile pe unde a mai fost, pseudokryticon reusind sa-l scoata de pe orbita deplasarilor sale estivale. Laughing cheers
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeVin 16 Dec 2011, 09:51

N-ar trebui sa-i promitem si noi lui lancer ceva? De exemplu ca vom veni si noi la Bacau sa bem o bere impreuna si sa vizitam curtea domneasca, de exemplu? (trebuie si un motiv, macar pentru neveste...)
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeVin 16 Dec 2011, 10:43

pseudokryticon a scris:
N-ar trebui sa-i promitem si noi lui lancer ceva? De exemplu ca vom veni si noi la Bacau sa bem o bere impreuna si sa vizitam curtea domneasca, de exemplu? (trebuie si un motiv, macar pentru neveste...)
(trebuie si un motiv, macar pentru neveste...) hahaha buna asta, tare santa
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Bacau   BACAU Icon_minitimeVin 16 Dec 2011, 10:46

Ba da! Si pot sa-i mai dau un motiv sa vina la Bacau pentru celalat forum pe care activeaza Lancer, cel feroviar.
De pe pasajul rutier spre Margineni cred ca se pate fotografia depoul de locomotive din Bacau si nu am vazut sa fi postat cineva pe forumul respectiv vreo poza.
Nu mai spun ca daca vine cu trenul, are ceva gari de fotografiat.
Am mai vazut ca Lancer e si iubitor de avioane asa ca de oriunde din Bacau se poate face o fotografie a unui avion militar sau a unei celule in zbor.
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeVin 16 Dec 2011, 11:36

asa chiar ca ma motivati....
si daca veniti voi prin Bucuresti inainte, poate dam pe la Carul cu bere,de exemplu
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Bacau   BACAU Icon_minitimeVin 16 Dec 2011, 12:17

Na-r fi rau!! Dar pana atunci poti pune o poza cu restaurantul Carul cu bere... ca se ne starnesti pofta.
Eu am fost de 3 sau 4 ori acolo. Dar numai o data am ramas (era prin septembrie 1983) Ulterior am mai intrat de cateva ori,dar ori era aglomerat sau prea pustiu si nu aveau ce le trebuie.
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeVin 16 Dec 2011, 12:51

gata, opriti-va! Asta e postul pentru Bacau! Ce, vreti sa incep eu sa va depan povestile cu si despre Bacau pe care le am in traista? Le las pentru berea rece de la Parc sau de la Cascada.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMar 03 Ian 2012, 19:23

Cateva imagini nocturne cu Bacaul luate pe 1 ianuarie.

Aleea Parcului Municipal.

BACAU 62129402

Cladirea Primariei.

BACAU 76673240

Ornamente.

BACAU 21233937

Calea Marasestilor cu ornamentatie luminoasa.

BACAU 74643101

Cladirea Prefecturii si a Consiliului Judetean Bacau.

BACAU 31854522

BACAU 48229609

BACAU 75943104


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Mier 04 Ian 2012, 07:29, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMar 03 Ian 2012, 19:26

Ornamente in piateta din fata Casei de Cultura.

BACAU 52248854

Turnul Catedralei Catolice Sf.Ap.Petru si Pavel.

BACAU 84823153

Imagini de pe fatada Teatrului Municipal Bacovia cu Calea Marasestilor in perioada interbelica.

BACAU 47425106

BACAU 96270925

BACAU 17120722


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Mier 04 Ian 2012, 07:26, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMar 03 Ian 2012, 19:31

Imagini din parcul organizat in apropiere de viitoarea Catedrala bacauana.

BACAU 52292942

BACAU 17654521

BACAU 66148190

BACAU 83099687
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeJoi 26 Ian 2012, 14:29

O ilustrata mai veche:
Bacau-editura Meridiane/data postei 04 august 1965

BACAU Bacaueditmeridiane
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitimeMar 30 Oct 2012, 21:23

BACAU BACAU1


BACAU BACAU


BACAU BACAU4
Sus In jos
Continut sponsorizat





BACAU Empty
MesajSubiect: Re: BACAU   BACAU Icon_minitime

Sus In jos
 
BACAU
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Judetul BACAU
» JUDETUL BACAU
» Parcul Trandafirilor - Bacau
» BAILE SARATA - BACAU
» Cazare Bacau - Pensiunea AntikHaus

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: ORASE :: ORASE DIN MOLDOVA-
Mergi direct la: