Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

  DEJ (CJ)

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

 DEJ (CJ) Empty
MesajSubiect: DEJ (CJ)    DEJ (CJ) Icon_minitimeJoi 03 Noi 2011, 16:34

Dej (CJ) - Hotelul Somes, 1989:

 DEJ (CJ) Dejhotsomes
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 DEJ (CJ) Empty
MesajSubiect: Re: DEJ (CJ)    DEJ (CJ) Icon_minitimeMier 27 Iun 2012, 08:35

Poze din Dej, 26 iunie 2012:

 DEJ (CJ) Dej2005_0129_001

Toate pozele sunt din centrul orasului.

 DEJ (CJ) Dej2005_0129_002

E putin cam santier in Dej. Se lucreaza la trotuare si drumuri. Ceea ce e un lucru bun.

 DEJ (CJ) Dej2005_0129_003

 DEJ (CJ) Dej2005_0129_004

 DEJ (CJ) Dej2005_0129_005


Biserica reformata din Dej este una din atractiile orasului. In jurul bisericii se afla un parculet cu un ansamblu de statui.

 DEJ (CJ) Dej2005_0129_007

 DEJ (CJ) Uay06cebj

Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 DEJ (CJ) Empty
MesajSubiect: Re: DEJ (CJ)    DEJ (CJ) Icon_minitimeMier 27 Iun 2012, 08:47

Tot in jurul bisericii:

Ansamblul de statui despre care vorbeam mai devreme:
 DEJ (CJ) Dej2005_0129_013

Aspecte din parc:
 DEJ (CJ) Wkm4h3n9b

 DEJ (CJ) Dej2005_0129_014


Restaurantul Lemnul Verde, unde am mancat o portie sanatoasa de salata greceasca si file de salau, delicios si acesta Very Happy .
 DEJ (CJ) Dej2005_0129_011


Am vazut din autobuz hotelul din vederea lui Pseudokrytykon (acela din primul post). Nu am apucat sa il fotografiez. Din trecere, am vazut ca arata invechit si cam degradat. Alte hoteluri si pensiuni noi i-au luat locul.

Dej este un oras mic, dar care se intinde pe o suprafata foarte mare. Mi-am dat seama ca e un oras cu mai multe parti, fiecare aflandu-se la o distanta mare una de alta.

Si anume:

Gara Dej Calatori este in afara orasului. De acolo si pana in centru, trebuie sa mergi pe coclauri, de-a lungul soselei principale. Sau iei un taxi (o cursa gara-centru e 5 lei). sau iei autobuzul.

Cartierul Dej Triaj, unde se afla depoul de locomotive, care neoficial este si un muzeu de material rulant, se afla din nou, departe departe de centru, undeva izolat de oras. Poti ajunge acolo cu autobuzul 1, care circula din 30 in 30 de minute.

Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

 DEJ (CJ) Empty
MesajSubiect: Re: DEJ (CJ)    DEJ (CJ) Icon_minitimeMier 27 Iun 2012, 09:02

Ai dreptate , e cam imprastiat dar ai ce vedea. Zona centrala veche are multe cladiri deosebite.
Mai e undeva si salina Dej iar in centru, parca este si un muzeu cu aceasta tema.
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

 DEJ (CJ) Empty
MesajSubiect: Re: DEJ (CJ)    DEJ (CJ) Icon_minitimeMier 27 Iun 2012, 09:06

Orasul (sau municipiul, nu-mi dau seama) Dej este mult mai complicat decat pare, atat de complicat incat acum vreo 9 ani cand am inceput sa-l calc (la inceput intr-o delegatie de 2 zile apoi mai des) m-am ratacit prin stradelele laterale de venire de la gara, aceleasi de care spune si discoid. Cam tot atunci am descoperit ca localitatea adaposteste o colega de liceu a sotiei si foarte buna prietena cu ea. Cautarea colegei este demna de un film cu detectivi. dar am avut ocazia sa bat Dejul la pas si sa aflu ca mai sunt cartiere pe dealurile inconjuratoare. Centrul Dejului parca este mai frumos decat apare din pozele lui discoid, sau imi aduc eu aminte gresit. Spre spital (adica pe la capatul strazii principale prezentata si de discoid la stanga) se ajunge in intersectia unde este LUPA CAPITOLINA si toate cladirile de acolo, inclusiv spitalul si liceul sunt cladiri vechi din perioada horthysta si chiar de la Marea Unire. Prin Dej trec nenumarate rausoare care se varsa in Somesul din apropiere, podurile peste acestea fiind o incantare.
Din pacate prietena noastra locatara a Dejului si-a facut bagajele, si-a luat sotul si cei doi frumosi copii si acum este medic intr-o comuna din Franta pe langa Lyon. Daca mai imi amintesc ceva voi reveni.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 DEJ (CJ) Empty
MesajSubiect: Re: DEJ (CJ)    DEJ (CJ) Icon_minitimeMier 27 Iun 2012, 09:14

Nu am vazut salina, nici muzeul. Vizita a fost cam scurta. Daca o lungeam, nu mai aveam trenuri inapoi spre Oradea.
Dar merita o a doua vizita, pentru cunoasterea mai buna a orasului.

In Dej mai merita sa revii pentru oamenii de acolo. Oamenii sunt buni si dispusi sa te ajute. Niste domni au mers cu mine sa imi arate de unde se cumpara bilete de autobuz. In alta parte a orasului, o fata a iesit din magazinul unde lucra si m-a condus pana aproape de statia de taxi.
Deci sunt oameni de treaba in Dej.

Citat :

Cautarea colegei este demna de un film cu detectivi. dar am avut ocazia sa bat Dejul la pas si sa aflu ca mai sunt cartiere pe dealurile inconjuratoare. Centrul Dejului parca este mai frumos decat apare din pozele lui discoid, sau imi aduc eu aminte gresit.

Poate la vremea aceea, vopseaua de pe cladiri era inca proaspata. Acum s-a mai scorojit pe alocuri.
Si in al doilea rand, dupa cum am precizat, este cam santier in Dej. Atunci poate nu era.
In al treilea rand, conteaza si ce camera foto ai si cum iti compui poza, ca sa arate bine. Camera mea foto e slabuta si nici nu am avut timpul necesar sa imi pregatesc minutios compozitiile.

Intr-adevar, centrul arata foarte bine si se pot scoate poze mult mai bune.
Dar sper ca de la a doua vizita sa vin cu poze mai bune.

Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 DEJ (CJ) Empty
MesajSubiect: Re: DEJ (CJ)    DEJ (CJ) Icon_minitimeMier 27 Iun 2012, 09:18

... si nu in ultimul rand, va prezint principalul scop pentru care am alatorit la Dej: depoul de locomotive, neoficial fiind totodata si un muzeu.

 DEJ (CJ) Depou_dej2005_0129_001

Asta e in fata portii:
 DEJ (CJ) Depou_dej2005_0129_004


@Pseudokrytykon, viata ne ofera surprize. Bine ca te-ai intalnit cu fosta colega a sotiei.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

 DEJ (CJ) Empty
MesajSubiect: Re: DEJ (CJ)    DEJ (CJ) Icon_minitimeMier 27 Iun 2012, 09:18

E ok, pastreaza-ti inspiratia la fotografiat pentru Iasi...
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Continut sponsorizat





 DEJ (CJ) Empty
MesajSubiect: Re: DEJ (CJ)    DEJ (CJ) Icon_minitime

Sus In jos
 
DEJ (CJ)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: ORASE :: ORASE DIN ARDEAL-
Mergi direct la: