Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 PANORAMARI - tehnica si peisaje

In jos 
+2
discoid21
pseudokryticon
6 participanți
AutorMesaj
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeMier 02 Noi 2011, 10:14

Ieri, 1 noiembrie 2011, la jurnalul de seara de la ProTV a fost prezentat un aparat fotografic prototip, ca o minge de handbal, care aruncat in sus la vreo 2 m realizeaza o imagine panoramica FULL 360, adica poza odata descarcata pe PC ofera o imagine din toate directiile aparatului si pe care se poate naviga, mari, micsora si chiar decupa portiunea interesanta. Acest post este dedicat celor care doresc sa calce pe drumul greu dar frumos de a executa panorame cu peisajele favorite, folosind un aparat de fotografiat obisnuit si unul sau mai multe softuri dedicate. Voi incepe sa prezint pasii necesari obtinerii unei panoramari, cat mai simplu si direct, cu exemple, rog pe cei interesati sa intervina ori de cate ori considera necesar.

O intrebare se ridica singura: Cand se recomanda efectuarea unei panoramari?
Simplu: Daca peisajul va inspira dar cand puneti aparatul la ochi acesta (peisajul) nu intra in vizor intreg, nu disperati! In cati pasi simpli puteti aduna tot peisajul!

Trecem la....


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Vin 04 Noi 2011, 12:17, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeMier 02 Noi 2011, 19:07

PASUL 1:

Adunati pozele. Atunci cand executati pozele care urmeaza sa intre in panoramare trebuie sa respectati cateva reguli simple:

1.Pozele trebuie sa contina portiuni din cele anterioare dar si din cele urmatoare, pentru ca programul de lipire a panoramei sa aiba de ce se agata.
2.Se recomanda pastrarea unei linii de panoramare, de exemplu orizontul trebuie pastrat in aceeasi zona. Pentru profesionisti se recomanda folosirea unui trepied.
3.Se recomanda folosirea aceleiasi luminozitati, stiut fiind ca aparatele foto moderne schimba automat diafragma si timpul de expunere. De aceea, cele mai frumoase panoramari se executa cu cerul innorat, sau in aceeasi directie fata de soare.

Iata cele 8 poze pe care vom incerca sa le lipim intr-o panoramare:

PANORAMARI - tehnica si peisaje 09imaginile


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Vin 04 Noi 2011, 12:19, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeMier 02 Noi 2011, 19:34

PASUL 2:

Alegerea programului de lipire a pozelor.
Am incercat mai multe, in principiu orice program de editare a fotografiilor ar trebui sa aiba si optiunea asta: Panorame. Va voi prezenta realizarile a 3 programe, cu avantaje si dezavantaje.
Functionarea tuturor programelor este cam la fel: se aduna toate pozele, se aranjeaza in ordinea dorita, se mai seteaza sau nu cateva variabile si apoi se trece la START.

Iata ce am obtinut prin unirea primelor 2 poze:

PANORAMARI - tehnica si peisaje 11panorama1si2

Si ce am obtinut din unirea primelor 6 poze:

PANORAMARI - tehnica si peisaje 12panorama1si6


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Vin 04 Noi 2011, 12:19, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeMier 02 Noi 2011, 19:45

PROGRAMUL 1: ArcSoft Panorama Maker 4 Pro

Un program greu de gasit dar complet. Eu am obtinut licenta impreuna cu o camera foto Toshiba. Programul directioneaza pas cu pas clientul pentru obtinerea de maxim din panorama la care lucreaza. Avantajul suprem: poti salva panorama in vreo 4 tipuri de fisiere: jpeg, mov, avi, html. Drept exemplificare voi prezenta o panorama formata din primele 4 poze.

PANORAMARI - tehnica si peisaje 21arcsoftpanoramamaker4


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Vin 04 Noi 2011, 12:20, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeJoi 03 Noi 2011, 15:10

PROGRAMUL 2: Zoner Photo Studio 12

Un program freeware destul de complet pe care mi l-a trimis kata si pentru care ii multumesc inca o data. Este de fapt un program de editare care are cateva optiuni interesante printre care PDF Slideshow, Imagini 3D (voi reveni) si cel de Panorama Maker. Este usor de folosit, se obtin panorame de o acuratete deosebita dar trebuie sa remarcam un dezavantaj: nu se pot lipi in conditii de calitate mai mult de 4 poze. Iata acelasi exemplu ca mai sus, de data asta cu Zoner:

PANORAMARI - tehnica si peisaje 23zonerphotostudio12


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Vin 04 Noi 2011, 12:20, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeJoi 03 Noi 2011, 15:24

PROGRAMUL 3: The Panorama Factory

Un program freeware destul de complet. L-am gasit scormonind cu Google, este sub licenta EULA (free) si face cam tot ce fac si celelalte programe prezentate, poate lipi oricate imagini se doresc, chiar peste 360 grade, panoramele se pot salva intr-un format specific dar si in vreo 4 alte tipuri de format printre care si jpeg si tiff. Avantaj: exista un buton numit Q+ care imbunatateste calitatea panoramei efectuand o reglare de claritate si una de comprimare. Dezavantaj: mai greoaie este modalitatea de a trimui (a taia) marginile panoramei. Iata si exemplul:

PANORAMARI - tehnica si peisaje 22thepanoramafactory


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Vin 04 Noi 2011, 12:21, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeJoi 03 Noi 2011, 15:36

Mica mea prezentare s-a incheiat. Daca imi veti mai trimite diferite programe de executare panorame promit ca le voi incerca si va voi dezvalui tainele lor. Acum: Care program merita sa fie folosit?
Pai nu voi acorda note sau altfel de ierarhizari, dar voi face urmatoarele precizari: ArcSoft - recomandat pentru salvarea in formate video (mov sau swf), Zoner - recomandat cu caldura pentru lipirea a 3 maxim 4 poze, usor de folosit, Factory - recomandat pentru lipirea mai multor poze, marirea calitatii lor. Daca sunteti curiosi ce iese din mai multe imagini luate de voi, puteti sa mi le trimiteti (eventual chiar la postul acesta) si eu va intorc panorama cu alte sfaturi. Iata ce a iesit din lipirea celor 8 imagini de la inceput, am folosit The Panorama Factory, in paranteze - rezolutia obtinuta:

PANORAMARI - tehnica si peisaje 31thepanoramafactory
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeVin 11 Noi 2011, 12:34

Multumim de tutorial, Pseudokrytykon. La cât mai multe panorame!

Când am realizat panoramele, am folosit un progrămel de la Microsoft, pe cre l-am găsit gratuit pe internet. nu mai ştiu cum se numea. Dacă tastezi "panoramic image editor", sigur îl găseşti.

Cu acel progrămel am realizat panorama aceasta:

PANORAMARI - tehnica si peisaje Parc_sthn-1

si aceasta:
PANORAMARI - tehnica si peisaje Panorama01
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeVin 11 Noi 2011, 13:20

As dori sa stiu ce parere ai despre modalitatea de aface panoramari. Daca imi vei trimite panoramele pe mail intregi si nu comprimate cum le vedem pe forum voi putea sa le studiez, caut acum pe net programasul utilizat de tine si in scurt timp voi putea sa-mi dau cu parerea. Ce reprezinta panoramele?
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeMar 03 Ian 2012, 19:42

Doua panoramari efectuate pe dealurile Buhusilor, 2 ianuarie 2012. Prima este cu Valea Bistritei in aceasta iarna atipica.

PANORAMARI - tehnica si peisaje Panoramalarunc

A doua este cu padurea inspre Manastirea Runc (nu recomand vizitarea).

PANORAMARI - tehnica si peisaje Panoramacupadurearunc
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeSam 07 Ian 2012, 16:17

De ce nu recomanzi vizitarea??

Eu am vizitat-o de 2 ori si mi-a placut!!
Sus In jos
cortexedge




Mesaje : 148
Data de inscriere : 08/02/2010
Varsta : 34

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeSam 07 Ian 2012, 23:22

Probabil o fi plina de gunoaie...
Inca un truc la panorame e sa faceti pzoele componente "in picioare", adica sa tineti aparatul vertical, astfel prindeti un camp vizual mai larg pe planul vertical, iar panorama finala va fi mai completa fata de o panorama alcatuita din poze luate orizontal.
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeLun 09 Ian 2012, 15:17

cortexedge ai dreptate cu panoramarea dar si asta depinde de ce doresti sa obtii, nu ai dreptate cu gunoaiele (poate daca foloseai ghilimele) dar eu am prezentat punctul meu de vedere ca turist la postul despre manastirea respectiva. Valabil si pentru Mihail.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
cortexedge




Mesaje : 148
Data de inscriere : 08/02/2010
Varsta : 34

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeLun 09 Ian 2012, 19:01

Eu am spus din proprie experienta de gunoaie. In padurea de langa Geoagiu Bai as putea spune ca era groapa de gunoi si toaleta publica. N-ar fi prima padure plina de deseuri pe care o vad...
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeSam 21 Ian 2012, 08:44

Va voi prezenta trei panorame cu acordul realizatorilor.
Prima este una dintre cele mai frumoase realizate vreodata, autoare colega noastra Kata:

CRESTELE BUCEGILOR LA APUS

PANORAMARI - tehnica si peisaje Katacreastabucegilorpei

A doua este o panorama interesanta, care foloseste in avantajul nostru lumina redusa, autor discoid:

PE LAC

PANORAMARI - tehnica si peisaje Discoid21panoramalac

A treia este o panorama recenta a carui autor, cu voia dvs, sunt eu:

DEALURILE BAICENILOR

PANORAMARI - tehnica si peisaje 20120118baicenii1
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
cortexedge




Mesaje : 148
Data de inscriere : 08/02/2010
Varsta : 34

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeDum 22 Ian 2012, 21:29

Postez si eu cateva panorame verticale si orizontale facute de mine:
PANORAMARI - tehnica si peisaje 3e5e8463
--
PANORAMARI - tehnica si peisaje 8bf30b7c
--
PANORAMARI - tehnica si peisaje 4a065610
--
PANORAMARI - tehnica si peisaje 03be640e
--
PANORAMARI - tehnica si peisaje 85d04195
--
PANORAMARI - tehnica si peisaje 698ccb01
Sus In jos
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeLun 23 Ian 2012, 06:58

cortexedge, cum se numeste barajul din panorame?
Sus In jos
cortexedge




Mesaje : 148
Data de inscriere : 08/02/2010
Varsta : 34

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeLun 23 Ian 2012, 09:07

E CHE Tarnita, pe Somesul Cald, in Cluj.
Sus In jos
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeLun 23 Ian 2012, 10:08

cortexedge a scris:
E CHE Tarnita, pe Somesul Cald, in Cluj.
haha, am fost pe-acolo acum vreo zece ani, multumesc pt info si imagini Very Happy
Sus In jos
criss0571




Mesaje : 236
Data de inscriere : 13/03/2013
Varsta : 52
Localizare : Buzau

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeLun 29 Apr 2013, 12:45

eu folosesc un mic soft gratuit

autostich

http://autostitch.en.softonic.com/

si o mica incercare mai veche

PANORAMARI - tehnica si peisaje Pano_zps9ddd2c3a

imaginea nu este retusata am vrut sa vad cum uneste fotografiile...... cred ca sunt vreo 30 -40 de fotografii unite cu acest mic programel. de fapt eu incercam sa gasesc un programel care sa faca o fotografie 360 grade....
Sus In jos
http://crissmodelism.blogspot.ro/
criss0571




Mesaje : 236
Data de inscriere : 13/03/2013
Varsta : 52
Localizare : Buzau

PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitimeDum 12 Mai 2013, 20:43

Podul de la Maracineni Buzau

PANORAMARI - tehnica si peisaje Pano_zps558a7511
Sus In jos
http://crissmodelism.blogspot.ro/
Continut sponsorizat





PANORAMARI - tehnica si peisaje Empty
MesajSubiect: Re: PANORAMARI - tehnica si peisaje   PANORAMARI - tehnica si peisaje Icon_minitime

Sus In jos
 
PANORAMARI - tehnica si peisaje
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» IMAGINI 3D - Tehnica si peisaje
» Masinarii....de odinioara
» PEISAJE DE TOAMNA
» PEISAJE ESTIVALE
» EDITIA 1 - LUNA IULIE 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: DIVERSE :: CALEIDOSCOP TURISTIC-
Mergi direct la: