Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Manastirea NEAMT (NT)

In jos 
+2
Calator mioritic
COSTACHE MIHAIL
6 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeVin 15 Ian 2010, 14:52

Manastirea Neamt are hramul Inaltarea Domnului, si se afla in Comuna Vanatori-Neamt,, in apropiere de orasul Targu Neamt.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeVin 15 Ian 2010, 14:52

O ilustrata cu Manastirea Neamt:
Manastirea NEAMT (NT) P1080012
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeLun 08 Feb 2010, 14:32

Am gasit prin colectia mea o ilustrata cu Manastirea Neamt
Manastirea NEAMT (NT) P1010003_01
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeMier 10 Feb 2010, 14:35

O alta ilustrata gasita prin colectia mea:
Manastirea NEAMT (NT) P1020005_01
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Manastirea Neamt   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeMar 22 Mar 2011, 10:38

< Manastirea Neamt, plasata pe malul apei Nemtisorului se gaseste la cca. 15 km de orasul Targu Neamt.
Prima ctitorie din piatra a lui Petru I Musat (1357 - 1391), demolata in sec. XIX, prezenta interes deoarece data de la inceputul statului feudal moldovenesc.
In anul 1497, Stefan cel Mare (1457 - 1504) a zidit spre nord de ctitoria lui Petru, Biserica Inaltarii, unul din cele mai valoroase monumente arhitecturale feudale.
Manastirea Neamt a constituit un important focar de cultura moldoveneasca, in jurul ei strangandu-se primii artisti ai artei vechi romanesti (Gavril Uric, Teodor
Marasescu, Ghervasie, Macarie). Uric este considerat creatorul scolii moldovenesti de miniatura, opera sa principala - Tetraevanghel - fiind pastrata azi in biblioteca
Bodleiana a Universitatii din Oxford.
In incinta manastirii se pastreaza una din cele mai vechi biblioteci din tara si un muzeu cu piese de argintarie, broderii, icoane (Fuga in Egipt de Nicolae Grigorescu).
In sec. XVII - XIX a functionat si o tipografie cu un vestit centru de gravura in lemn.
Biserica manastirii, dezvoltata pe un ax longitudinal, cu o lungime mare (40.50 m) fata de constructiile anterioare, cuprinde de asemenea un elemnet nou - exonartexul,
boltit cum o calota sferica pe arce piezise si pandantivi, dupa care urmeaza pronaosul, boltit la fel, dar cu doua calote, grpnita, naosul care reproduce tipul caracteristic
(trilobat si cu turla) si cele trei abside, semicirculare in interior si poligonale in exterior.
Interioarele sunt decorate cu rame simple de piatra fatuita sau portaluri sculptate (usa pronaosului), iar exteriorul este bogat impodobit cu ancadramente gotice, arcade,
firide, ocnite si benzi de ceramica smaltuita. Efectele de plastica monumentala, precum si realizarea unei compozitii spatiale dominante pe verticala, obtinuta prin turla de
deasupra naosului, fac din acest edificiu o realizare de sinteza a arhitecturii lui Stefan cel Mare si, totodata, cea mai monumentala dintre constructiile sale de cult. >
-Constructii Monumentale - Editura Stiintifica si Enciclopedica - Bucuresti 1989 -
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: diverse imagini de final   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeMar 05 Iul 2011, 18:20

In 1989 nu se putea spune ca Manastirea Neamtu detine cea mai veche icoana facatoare de minuni din Romania, asa numita Maica Domnului Liddiana, pictata in jurul lui 665 in Lidda, dupa o icoana a Maicii Domnului creata dupa natura de Sf Evanghelist Luca si primita de Alexandru cel Bun de la imparatul Bizantului (inca nu se stie de la care, era cam ca acuma, vid de putere).

De asemenea in prezentarea de mai sus se vorbeste de EXONARTEX.
In DEXONLINE > EXONÁRTEX = s. n. pridvor deschis spre latura de vest a bazilicilor creştine. (< fr. exonarthex). Va rog sa priviti imaginile cu biserica si sa nu-mi spuneti pseudokryticon daca vedeti asa ceva! Biserica are pridvor simplu, inchis, cu deschidere la sud, la fel ca la alte biserici ctitorite de Stefan cel Mare, la Putna, Voronet, etc.


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Mar 05 Iul 2011, 18:52, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: diverse imagini de final   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeMar 05 Iul 2011, 18:44

Nu stiu ce nu are acest salas, ce-i lipseste, dar mie nu-mi place! Poate vibratiile negative cu care vin aici toti turistii si-i impiedica pe sihastri sa se ocupe cu principala lor indeletnicire: rugaciunea. Sau chiar sihastrii nu sunt de cea mai buna calitate duhovniceasca dar nu pot sustine asta, nu am destule informatii si nici caderea sa o fac... Cert este ca nu-mi place! Totusi, cateva imagini de la una din putinele vizite in zona in 2007, spre deosebire de surata de la Sihastrie, unde este altceva, pamantul ma linisteste, acolo e inmormantat Cleopa, poti sa te reculegi in liniste.

Manastirea NEAMT (NT) 20070902neamt002

Manastirea NEAMT (NT) 20070902neamt005

Manastirea NEAMT (NT) 20070902neamt006

Manastirea NEAMT (NT) 20070902neamt007

Manastirea NEAMT (NT) 20070902neamt013

Manastirea NEAMT (NT) 20070902neamt016

Manastirea NEAMT (NT) 20070902neamt017

Manastirea NEAMT (NT) 20070902neamt018

Manastirea NEAMT (NT) 20070902neamt019
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Manastirea Neamt   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeVin 22 Iul 2011, 09:05

O ilustrata mai veche a Manastirii:

Manastirea NEAMT (NT) Mrneamt
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeVin 20 Ian 2012, 16:33

De aceasta manastire (care, cu toata incarcatura ei istorica, nu-mi place) apartine si Mitocul Baiceni (IS). Doar o poza cu placuta de pe un gard inalt si irational pentru o asezare care ar trebui sa fie cat mai deschisa. Probabil fratii se tem de ursii care nu mai circula prin zona de prin 1700.

Manastirea NEAMT (NT) P1180932
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Manastirea Neamt   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeMar 31 Ian 2012, 15:31

Manastirea Neamtului/ONT/02 Ianuarie 1969

Manastirea NEAMT (NT) Manastireaneamtzuluiedi
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeMar 05 Iun 2012, 13:32

Manastirea Neamt (sec XV)- Mitropolia Moldovei si Sucevei:

Manastirea NEAMT (NT) Manastireaneamtsecxv

Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeSam 21 Iul 2012, 10:41

Cateva diapozitive mai vechi de la Manastirea Neamt:

Manastirea NEAMT (NT) 01manastireaneamt

Catapeteasma:

Manastirea NEAMT (NT) 02catapeteasma

Pridvorul:

Manastirea NEAMT (NT) 03pridvorul

Intrarea din pridvor in pronaos:

Manastirea NEAMT (NT) 04intrareadinpridvorinp

Pronaosul:

Manastirea NEAMT (NT) 05pronaosul

Strana Domneasca:

Manastirea NEAMT (NT) 06stranadomneasca
Sus In jos
KQQ




Mesaje : 32
Data de inscriere : 03/11/2010

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeMier 12 Sept 2012, 23:25

Citat :
Nu stiu ce nu are acest salas, ce-i lipseste, dar mie nu-mi place!

Desi nu am fost acolo (eu fiind preocupat de biserici mai ales din punct de vedere al arhitecturii si, evident, al acusticii) pot spune ca exista cel putin un motiv intemeiat ca lui Pseudokryticon sa nu-i placa manastirea. Motivul. Acea constructie, in stil neoclasic, care arata ca si cum ar fi paraclis, aflata pe latura estica a ansamblului. Nu e in armonie cu biserica principala.

Citat :
ce-i lipseste

Unitatea. Stil moldovenesc alaturi de o constructie neoclasica.

Daca am inteles bine, hramul constructiei neoclasice este Sf. Gheorghe, dar nu rezulta clar ce functie are. E biserica sau paraclis.
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeJoi 13 Sept 2012, 14:47

Constructia de care vorbesti nu impiedica cu absolut nimic unitatea ansamblului. Este paraclis si este folosit ca atare. Nu acesta este motivul ca nu-mi place aceasta manastire, cei care ma cunosc stiu ca nu sunt simplu in gandire. Drept dovada te invit, singur sau impreuna cu cineva intr-o duminica dimineata la Pascani si din gara va iau eu pentru o plimbare de 6-7 ore pe la cel putin 3 manastiri istorice din zona Tg.Neamt pentru a vedea pe viu ce doar banuiesti dupa poze (desi pe 1 aprilie am reusit in 3 ore sa trecem pe la 5 manastiri). Si, ca bonus, va duc si la Cetatea Neamtului...
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeJoi 13 Sept 2012, 16:16

pseudokryticon a scris:
Constructia de care vorbesti nu impiedica cu absolut nimic unitatea ansamblului. Este paraclis si este folosit ca atare. Nu acesta este motivul ca nu-mi place aceasta manastire, cei care ma cunosc stiu ca nu sunt simplu in gandire. Drept dovada te invit, singur sau impreuna cu cineva intr-o duminica dimineata la Pascani si din gara va iau eu pentru o plimbare de 6-7 ore pe la cel putin 3 manastiri istorice din zona Tg.Neamt pentru a vedea pe viu ce doar banuiesti dupa poze (desi pe 1 aprilie am reusit in 3 ore sa trecem pe la 5 manastiri). Si, ca bonus, va duc si la Cetatea Neamtului...
care au fost cele 5? (asta ca pregatire a unui plan de bataie in caz ca se materializeaza excursia din octombrie)
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeJoi 13 Sept 2012, 16:32

Simplu danucky: in ordinea vizitei mele - Varatec, Agapia, Neamt, Secu si SIhastria, toate pe o suprafata de cativa zeci de km patrati, cu drumuri de 5-20 minute intre ele.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeJoi 13 Sept 2012, 18:36

Pot fi si 6.
Mr. Varatec - Varatec prin padure (Codrii de Argint) si iesire la podul din dreptul fostului motel Agapia - Mr. Agapia - (eventual si Agapia Veche si atunci vor fi 7) - Schitul Sihla cu pestera Sf Teodora pe drum forestier - coborare cu un eventual popas la Schitul Daniil Sihastru- daca l-au refacut dupa incendiu - Mr. Sihastria si in apropiere mai este un schit si intoarcere pe la Mr. Secu si de aici Tg. Neamt si nu ratati Cetatea. Very Happy
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeJoi 13 Sept 2012, 18:44

Nu am propus decat ce este pe asfalt si cu opriri de cel putin juma de ora per locatie pentru a ne incadra in cele 3 ore. Daca dublam timpul si putem sa o luam de nebuni si pe langa asfalt desigur ca Sihla si Schitul Daniil Sihastru nu pot lipsi, de asemenea nici Agapia Veche dar se mai pot adauga cu usurinta Vovidenia si Schitul Icoana (Noua si Veche). Si iata ca am facut 11 nu 7! Dar cu restrictiile de rigoare, nu toata lumea are Logan ca noi!
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeJoi 13 Sept 2012, 18:56

da, pe astea 5 le aveam si eu in minte. doar pana unde merge asfaltul, ca m-am fript alta data cu drumuri "bune" (=forestiere cu indulgenta)
Sus In jos
KQQ




Mesaje : 32
Data de inscriere : 03/11/2010

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeJoi 13 Sept 2012, 20:28

Din pacate, eu sunt la Cluj si programul nu imi permite sa vin pana acolo insa, daca are loc miniexcursia ar fi chiar util un fotoreportaj. Evident, si eu am de gand sa vad macar cateva din manastirile Moldovei.
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeVin 14 Sept 2012, 15:30

Daca eu am ajuns de 2 ori anul asta in Cluj cred ca poti si tu sa vii, pentru o mica excursie cu trenul in Moldova, 2 zile sa zicem. Deplasarea locala spre manastiri o rezolvam aici. Gandeste-te, oferta ramane valabila pe termen nedefinit, manastirile sunt la fel de frumoase si interesante si iarna.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeJoi 27 Sept 2012, 12:02

Imagini de duminica 23 septembrie:

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7975wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7976wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7977wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7978wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7979wm
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeJoi 27 Sept 2012, 12:07

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7981wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7982wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7983wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7984wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7985wm


Ultima editare efectuata de catre Calator mioritic in Joi 27 Sept 2012, 12:19, editata de 1 ori
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeJoi 27 Sept 2012, 12:12

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7986wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7987wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7988wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7989wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7990wm


Ultima editare efectuata de catre Calator mioritic in Joi 27 Sept 2012, 12:22, editata de 1 ori
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitimeJoi 27 Sept 2012, 12:18

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7991wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7992wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7993wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7994wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7995wm

Manastirea NEAMT (NT) Dscf7996wm
Sus In jos
Continut sponsorizat





Manastirea NEAMT (NT) Empty
MesajSubiect: Re: Manastirea NEAMT (NT)   Manastirea NEAMT (NT) Icon_minitime

Sus In jos
 
Manastirea NEAMT (NT)
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Manastirea SF. MINA - Tg.Neamt
» JUDETUL NEAMT
» MUZEUL SATULUI DIN BUCURESTI
» TARGU NEAMT (NT)
» JUDETUL NEAMT

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: MANASTIRI :: MITROPOLIA MOLDOVEI SI BUCOVINEI-
Mergi direct la: