Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 MONUMENTE COMEMORATIVE

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

MONUMENTE COMEMORATIVE Empty
MesajSubiect: MONUMENTE COMEMORATIVE   MONUMENTE COMEMORATIVE Icon_minitimeDum 25 Sept 2011, 08:29

Exact dupa ideea si regulile topicului infiintat pentru Moldova si mai tarziu pentru Bucuresti si Ilfov.
"Un post gandit sa adune monumentele, obeliscurile si alte intruchipari dedicate memoriei unui om, unui eveniment, unui principiu pentru care cineva s-a jertfit in ARDEAL (chiar daca unele dintre ele sunt relevate si la posturile dedicate respectivelor orase). Simplu: cateva imagini, localizarea in spatiu, cateva cuvinte, daca este nevoie, peste inscriptia respectivului monument."


Monumentul dedicat lui Mihai Viteazul, ridicat in centru localitatii Rasnov, in rondul de langa primarie.

MONUMENTE COMEMORATIVE P1150293f

MONUMENTE COMEMORATIVE P1150294
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

MONUMENTE COMEMORATIVE Empty
MesajSubiect: Re: MONUMENTE COMEMORATIVE   MONUMENTE COMEMORATIVE Icon_minitimeMar 27 Sept 2011, 19:35

tot din ARDEAL,MONUMENTUL EROILOR COMUNEI COMANA DE JOS,CAZUTI IN PRIMUL RAZBOI MONDIAL

MONUMENTE COMEMORATIVE MONUMENT

MONUMENTE COMEMORATIVE MONUMENT3

MONUMENTE COMEMORATIVE MONUMENT2

MONUMENTE COMEMORATIVE MONUMENT_PLACA

POZE DIN VARA 2009
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

MONUMENTE COMEMORATIVE Empty
MesajSubiect: Monumentul de la Campul Painii - Sibot (AB)   MONUMENTE COMEMORATIVE Icon_minitimeMar 25 Oct 2011, 07:42

Monumentul de la Campul Painii

<Langa micuta gara a comunei Sibot, un monument modest de piatra ridicat in 1890, aminteste o crancena batalie care a avut loc aici in 1479. In vestitul Camp al Painii (denumire datorata belsugului sau de grane) o uriasa armata otomana (60 000 de oameni) venita prin Poarta de Fier a Transilvaniei a reusit sa obtina victoria impotriva trupelor Transilvanene, putine la numar si neinarmate. Dar nu peste mult timp, datorita eroismului luptatorilor transilvaneni, armata otomana este invinsa, numarand peste 20 000 de morti si raniti. Un episod semnificativ din aceasta batalie este legat de numele comitelui banatean Pavel, cunoscut sub numele de Chinezu (denumire derivata din cuvantul cneaz). Om de vitejie legendara, care lupta deodata cu doua sabii, a reusit intr-un moment de grea incercare sa salveze pe voievodul Transilvaniei, conducatorul armatelor transilvanene, Stefan Bathory. Ranit, acesta a cazut de pe cal, fiind in pericol de a fi omorat; atunci a intervenit Pavel Chinezu si, infruntand dusmanul, a izbutit sa-l scoata din primejdie pe voievod.
In amintirea luptei si a salvarii sale, Stefan Bathory a ridicat o capela aflata azi tot in cuprinsul Campului Painii.>

- 100 de Monumente si locuri istorice ale patriei - Editura Ion Creanga - Bucuresti 1977
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

MONUMENTE COMEMORATIVE Empty
MesajSubiect: Re: MONUMENTE COMEMORATIVE   MONUMENTE COMEMORATIVE Icon_minitimeMar 25 Oct 2011, 09:20

Daca imi amintesc bine, am vizitat impreuna monumentul descris mai sus. Si atunci m-am mirat de organizarea teritoriala a Transilvaniei medievale care, pe langa regele (atunci romanul Matei Corvin) avea si un principe (atunci maghiar, sau secui, ma rog) Bathory. O imagine cu acest vechi si frumos monument ar fi edificativa, din pacate pe vremea aceea nu aveam decat aparat cu film si nu risipeam pozitiile, si asa scumpe.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

MONUMENTE COMEMORATIVE Empty
MesajSubiect: Monumentul de la Campul Painii   MONUMENTE COMEMORATIVE Icon_minitimeMier 26 Oct 2011, 10:28

Da, cred ca pe 16 martie 2000 cand am fost impreuna pana la Deva apoi la Sibiu, Medias si Sighisoara.
Eu am mai fost odata in trecere spre Cugir cu trenul cand mi-am si notat ce scrie pe soclu.
Monumentul poate fi usor fotografiat din orice tren trece prin Sibot spre Timisoara, Arad. El se afla in capatul garii dinspre Orastie, pe partea stanga a sensului de mers spre Simeria parte pe care se afla si gara.
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

MONUMENTE COMEMORATIVE Empty
MesajSubiect: Re: MONUMENTE COMEMORATIVE   MONUMENTE COMEMORATIVE Icon_minitimeMar 23 Oct 2012, 19:55

MONUMENTUL EROILOR DIN COMUNA CRISTIAN

MONUMENTE COMEMORATIVE MONUM_CRISTIAN_zps1c8ba1a9



Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

MONUMENTE COMEMORATIVE Empty
MesajSubiect: Re: MONUMENTE COMEMORATIVE   MONUMENTE COMEMORATIVE Icon_minitimeSam 29 Dec 2012, 17:58

monument in Rasnov

MONUMENTE COMEMORATIVE MONU1_zpsf22b17c6

MONUMENTE COMEMORATIVE MONU2_zps03637339
Sus In jos
Continut sponsorizat





MONUMENTE COMEMORATIVE Empty
MesajSubiect: Re: MONUMENTE COMEMORATIVE   MONUMENTE COMEMORATIVE Icon_minitime

Sus In jos
 
MONUMENTE COMEMORATIVE
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» MONUMENTE COMEMORATIVE
» MONUMENTE COMEMORATIVE
» MONUMENTE COMEMORATIVE DIN BUCURESTI
» MONUMENTE COMEMORATIVE DIN JUDETUL ILFOV
» MONUMENTE ALE NATURII (ECO-MONUMENTE)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: MUZEE, OBIECTIVE TURISTICE SI ISTORICE :: MUZEE, OBIECTIVE TURISTICE SI ISTORICE DIN ARDEAL-
Mergi direct la: