Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

  PALTINIS (SB)

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

 PALTINIS (SB) Empty
MesajSubiect: PALTINIS (SB)    PALTINIS (SB) Icon_minitimeVin 15 Iul 2011, 09:07

< Situat in Muntii Cibinului- din Carpatii Meridionali, sub varful Oncesti, PALTINISUL este statiunea climaterica la cea mai mare altitudine din tara,1450 m.
Cautata de turisti, cu acelasi interes, atat vara cat si iarna, ea se remarca ca un loc minunat de petrecere a concediilor si vacantelor. Frumusetea peisajului
montan inconjurator, cu varfuri ce trec de 2000 m, aerul pur si ozonat al padurilor de conifere, splendidelepanorame ce se deschid privirilor, creeaza, aici - in
orice anotimp - o atmosfera de liniste si deconectare. Baza materiala a statiunii, mijloacele de distractii, ofera conditiile unui sejur linistit.> - din pliantul statiunii


Ultima editare efectuata de catre Calator mioritic in Lun 26 Dec 2011, 21:36, editata de 1 ori
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

 PALTINIS (SB) Empty
MesajSubiect: STATIUNEA PALTINIS (SB)    PALTINIS (SB) Icon_minitimeSam 06 Aug 2011, 14:02

O ilustrata cu aceasta statiune:

 PALTINIS (SB) Paltinis
Sus In jos
Turistul




Mesaje : 2
Data de inscriere : 14/10/2011

 PALTINIS (SB) Empty
MesajSubiect: Cazare    PALTINIS (SB) Icon_minitimeVin 14 Oct 2011, 06:47

Pentru cazare in Statiunea Paltinis va recomand lapensiuni.ro/ro/pensiuni/transilvania/sibiu
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

 PALTINIS (SB) Empty
MesajSubiect: Re: PALTINIS (SB)    PALTINIS (SB) Icon_minitimeVin 14 Oct 2011, 18:02

Spre rusinea mea nu am fost niciodata prin Paltinis, nici vara nici iarna. poze nu are nimeni?
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
alx7891




Mesaje : 174
Data de inscriere : 30/08/2012
Localizare : SIBIU

 PALTINIS (SB) Empty
MesajSubiect: Re: PALTINIS (SB)    PALTINIS (SB) Icon_minitimeJoi 30 Aug 2012, 12:06

pseudokryticon a scris:
Spre rusinea mea nu am fost niciodata prin Paltinis, nici vara nici iarna. poze nu are nimeni?
Din pacate poze cu statiunea nu am.
Am ceva poze de pe vf. Batrana.
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

 PALTINIS (SB) Empty
MesajSubiect: Re: PALTINIS (SB)    PALTINIS (SB) Icon_minitimeJoi 30 Aug 2012, 16:01

Si ce mai astepti?
Cauta grupa de munti si baga mare.... Nimeni nu trebuie sa astepte invitatie speciala. Ganditi-va ca prezentati unor novici locuri si imagini pe care le cunoasteti foarte bine si vreti sa le aprecieze si altii...


Ultima editare efectuata de catre pseudokryticon in Vin 31 Aug 2012, 18:16, editata de 1 ori
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
alx7891




Mesaje : 174
Data de inscriere : 30/08/2012
Localizare : SIBIU

 PALTINIS (SB) Empty
MesajSubiect: Re: PALTINIS (SB)    PALTINIS (SB) Icon_minitimeJoi 30 Aug 2012, 19:24

Am posta sper sa va placa.

Statiunea Paltinis este situata in Carpatii Meridionali mai exact in Grupa Parang. Situata in centrul tarii, este statiunea la cea mai mare altitudine din tara (1450 m.)
Dispune de infrastructura turistica dezvoltata. Aici existand mai multe partii, pentru practicarea sporturilor de iarna.
Cazarea turistilor se poate face in: hoteluri, pensiuni, cabane,etc.
Accesul in statiune se poate face cu autoturismul pe druml local prin comuna Rasinari pana in statiune sau autobuzul 22 care poate fi luat din fata garii Sibiu.
Sus In jos
alx7891




Mesaje : 174
Data de inscriere : 30/08/2012
Localizare : SIBIU

 PALTINIS (SB) Empty
MesajSubiect: Re: PALTINIS (SB)    PALTINIS (SB) Icon_minitimeJoi 30 Aug 2012, 19:34

Factori terapeutici:
Statiunea este recomandata in tratamentul bolilor endocrine, suprasolicitari fizice si intelectuale, astenii, anemii, boli pulmonare, etc
Obiective turistice:
Parcul natural Cindrel, Schitul Paltinis, Rezervatia Iezerele Cindrelului, Casa memoriala Constantin Noica, Lacul Iezerul Mare, Lacul Iezerul Mic, etc
Sus In jos
alx7891




Mesaje : 174
Data de inscriere : 30/08/2012
Localizare : SIBIU

 PALTINIS (SB) Empty
MesajSubiect: Re: PALTINIS (SB)    PALTINIS (SB) Icon_minitimeSam 01 Sept 2012, 19:43

PALTINIS
 PALTINIS (SB) K4ftpc
 PALTINIS (SB) Iftu0j
 PALTINIS (SB) 2exaecp
 PALTINIS (SB) 30wl63n
 PALTINIS (SB) 5jz0ie
 PALTINIS (SB) 29dwunb
 PALTINIS (SB) Iz7sc2
 PALTINIS (SB) 2zzp5r9
 PALTINIS (SB) 16kdquh[/quote]
Sus In jos
Continut sponsorizat





 PALTINIS (SB) Empty
MesajSubiect: Re: PALTINIS (SB)    PALTINIS (SB) Icon_minitime

Sus In jos
 
PALTINIS (SB)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: STATIUNI :: STATIUNI MONTANE-
Mergi direct la: