Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 SARATA MONTEORU (BZ)

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
membru deconectat




Mesaje : 22
Data de inscriere : 05/10/2010

SARATA MONTEORU (BZ) Empty
MesajSubiect: SARATA MONTEORU (BZ)   SARATA MONTEORU (BZ) Icon_minitimeMar 05 Oct 2010, 11:44

am fost acum 2 ani acolo..si este foarte frumos..noua ne place sa mergem cu cortul si asa am fost si la Sarata Monteoru.eu nu am cuvinte sa va spun ce bine m-am simtit acolo si sper ca la anul sa merg din nou.am sa va scriu mai jos ceea ce am gasit pe Wikipedia despre aceasta statiune. :AFF:
Sus In jos
membru deconectat




Mesaje : 22
Data de inscriere : 05/10/2010

SARATA MONTEORU (BZ) Empty
MesajSubiect: Re: SARATA MONTEORU (BZ)   SARATA MONTEORU (BZ) Icon_minitimeMar 05 Oct 2010, 11:45

Sărata-Monteoru (denumit pe scurt și Monteoru) este un sat stațiune balneară situată în zona central-vestică a județului Buzău, Muntenia, România, la aproximativ 20 km nord-vest de orașul Buzău. Localitatea aparține administrativ de comuna Merei și a fost întâi cunoscută între localnici pentru apele tămăduitoare ale izvoarelor sărate.

Spre sfârșitul secolului al XIX-lea, localitatea și terenurile din jur au fost cumpărate de grecul Grigore Monteoru, care a dat și numele localității; acesta a exploatat cu succes zăcămintele de petrol, înființând aici și singura mină de petrol din Europa, după care a folosit câștigurile pentru a finanța investiția într-o stațiune turistică. Stațiunea a avut perioada de glorie până la al Doilea Război Mondial, fiind distrusă după instaurarea regimului comunist și confiscarea proprietății. În anii 1970, statul comunist a început să facă din nou niște mici investiții în stațiune, completate după căderea regimului și revenirea la economia de piață, de alte inițiative private în domeniul turismului.

Localitatea este cunoscută și pentru cultura Monteoru, o cultură arheologică datând din epoca bronzului, reprezentată printr-o mare așezare aflată în apropiere de marginea de est a satului de astăzi, pe dealul Cetățuia.
Sus In jos
membru deconectat




Mesaje : 22
Data de inscriere : 05/10/2010

SARATA MONTEORU (BZ) Empty
MesajSubiect: Re: SARATA MONTEORU (BZ)   SARATA MONTEORU (BZ) Icon_minitimeMar 05 Oct 2010, 11:46

restul il gasiti acolo pe wikipedia:)
Sus In jos
membru deconectat




Mesaje : 22
Data de inscriere : 05/10/2010

SARATA MONTEORU (BZ) Empty
MesajSubiect: Re: SARATA MONTEORU (BZ)   SARATA MONTEORU (BZ) Icon_minitimeMar 05 Oct 2010, 11:46

eu va voi pune cateva poze de acolo
Sus In jos
membru deconectat




Mesaje : 22
Data de inscriere : 05/10/2010

SARATA MONTEORU (BZ) Empty
MesajSubiect: Re: SARATA MONTEORU (BZ)   SARATA MONTEORU (BZ) Icon_minitimeMar 05 Oct 2010, 11:57

SARATA MONTEORU (BZ) RHu1kC764574-02
Sus In jos
membru deconectat




Mesaje : 22
Data de inscriere : 05/10/2010

SARATA MONTEORU (BZ) Empty
MesajSubiect: Re: SARATA MONTEORU (BZ)   SARATA MONTEORU (BZ) Icon_minitimeMar 05 Oct 2010, 11:58

SARATA MONTEORU (BZ) V5GYdw941251-02
Sus In jos
membru deconectat




Mesaje : 22
Data de inscriere : 05/10/2010

SARATA MONTEORU (BZ) Empty
MesajSubiect: Re: SARATA MONTEORU (BZ)   SARATA MONTEORU (BZ) Icon_minitimeMar 05 Oct 2010, 11:58

SARATA MONTEORU (BZ) MmqF9c019179-02
Sus In jos
membru deconectat




Mesaje : 22
Data de inscriere : 05/10/2010

SARATA MONTEORU (BZ) Empty
MesajSubiect: Re: SARATA MONTEORU (BZ)   SARATA MONTEORU (BZ) Icon_minitimeMar 05 Oct 2010, 11:59

SARATA MONTEORU (BZ) 0WnsZJ456304-02
Sus In jos
kata0587
ADMINISTRATOR FORUM
kata0587


Mesaje : 728
Data de inscriere : 03/02/2010
Varsta : 37
Localizare : Brasov

SARATA MONTEORU (BZ) Empty
MesajSubiect: Re: SARATA MONTEORU (BZ)   SARATA MONTEORU (BZ) Icon_minitimeMar 05 Oct 2010, 13:00

frumoasa zona
Sus In jos
http://bucatarie-usoara.blogspot.com/
Continut sponsorizat





SARATA MONTEORU (BZ) Empty
MesajSubiect: Re: SARATA MONTEORU (BZ)   SARATA MONTEORU (BZ) Icon_minitime

Sus In jos
 
SARATA MONTEORU (BZ)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» BAILE SARATA - BACAU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: STATIUNI :: STATIUNI MONTANE-
Mergi direct la: