Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

  TIMISOARA (TM)

In jos 
+4
Calator mioritic
discoid21
Orsi
Admin
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
ADMINISTRATOR FORUM



Mesaje : 24
Data de inscriere : 24/11/2009

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeVin 04 Dec 2009, 21:43

Poze si impresii despre Timisoara!
Sus In jos
https://calatorii.all-up.com
Orsi

Orsi


Mesaje : 14
Data de inscriere : 14/12/2009
Varsta : 37
Localizare : Cluj Napoca

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeLun 14 Dec 2009, 12:02

2 imagini din Timisoara. Pozele sunt atat ale mele, cat si ale prietenului meu, user-ul Ionutz

Catedrala Mitropolitana
 TIMISOARA (TM) Picture020

Piata Operei
 TIMISOARA (TM) Picture023
Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeLun 26 Apr 2010, 07:21

Salutare tuturor şi bine v-am găsit pe acest forum dedicat turismului.

Cum câţiva ani buni am locuit la Timişoara, cred că aş avea destule să vă prezint.

În pozele de mai sus e Catedrala şi Piaţa Operei, două din cele mai cunoscute locuri din Timişoara.

Tot în Piaţa Operei, complexul Modex:
 TIMISOARA (TM) Timisoara0012

*********

Piaţa Unirii:

 TIMISOARA (TM) Timisoara0109

Va urma în curând restul de poze.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeLun 26 Apr 2010, 08:04

Revin cu poze din Timişoara:

În Piaţa Operei. În capăt e Catedrala Mitropolitană:

 TIMISOARA (TM) Timisoara0016

Şi fântâna arteziană din Piaţa Operei:
 TIMISOARA (TM) Timisoara0045


Revenim apoi în Piaţa Unirii, care este cel de-al doilea centru al oraşului:

 TIMISOARA (TM) Timisoara0137

 TIMISOARA (TM) Timisoara0133

 TIMISOARA (TM) Timisoara0153

 TIMISOARA (TM) Timisoara0085

 TIMISOARA (TM) Timisoara0098
******


Câteva poze de pe Bulevardul Revoluţiei, un bulevard important:

 TIMISOARA (TM) Timisoara0092

 TIMISOARA (TM) Bd_revolutiei0005

 TIMISOARA (TM) Bd_revolutiei0006

 TIMISOARA (TM) Bd_revolutiei0007

 TIMISOARA (TM) Bd_revolutiei0002

 TIMISOARA (TM) Bd_revolutiei0003

suntem aproape de ceasul florar, un monument original.
Ceasul florar în anii 2000, 2001:
 TIMISOARA (TM) Ceastim

Şi în zilele noastre:
 TIMISOARA (TM) Ceasul


--------

Timişoara văzută de sus. Mai exact de la etajul 10 al unui bloc din zona centrală:

 TIMISOARA (TM) Timisoara0029

 TIMISOARA (TM) Timisoara0034

 TIMISOARA (TM) Timisoara0044


In poya de mai jos se poate vedea si Iulius Mall. Mai târziu voi reveni şi cu poze detaliate de la Mall.
 TIMISOARA (TM) Timisoara0053


Va urma
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeJoi 16 Dec 2010, 21:12

Timisoara mai este celebra si pentru numarul mare de parcuri, de spatii verzi. Din cauza asta se mai numeste si "Orasul florilor".

Voi incepe cu poze din cel mai nou amenajat parc din Timisoara. Se numeste "Parcul Stonehenge", sau "Micul Stonehenge", veti vedea mai jos de ce. Parcul a fost amenajat in urma cu aproximativ 2 ani, pe locul unui teren viran.

 TIMISOARA (TM) Timisoara0090

 TIMISOARA (TM) Timisoara0171

 TIMISOARA (TM) Timisoara0157

 TIMISOARA (TM) Timisoara0175

 TIMISOARA (TM) Timisoara0115

De pe pod:
 TIMISOARA (TM) Parc_sthn-1

Megalitii au fost adusi din Grecia si chiar pe motivul asta, localnicii au fost nemultumiti. Pe noi nu ne intereseaza asa de mult de unde au fost adusi megalitii. Important e ca a fost o idee originala, parcul arata foarte frumos, ingrijit, civilizat. Are si o toaleta publica.
Parcul a ridicat foarte mult aspectul acelei zone, care e mai marginasa. Si stiu ce spun, deoarece pe acolo aveam mergeam la o statiune anexa a facultatii mele, unde aveam practica. La vreme aceea, acolo era un teren viran; de acolo se putea spune ca se termina civilizatia si incepe salbaticia, dar o salbaticie nedorita.

Voi reveni cu alte parcuri
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Orasul Timisoara    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeSam 03 Sept 2011, 21:27

Cateva ilustrate din acest frumos oras:

 TIMISOARA (TM) 29275471

 TIMISOARA (TM) 59707916

 TIMISOARA (TM) Catedralamitropolitana

 TIMISOARA (TM) 52549709

 TIMISOARA (TM) 27100175

 TIMISOARA (TM) 54044602
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: ilustrate -continuare    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeSam 03 Sept 2011, 21:39

 TIMISOARA (TM) 56799742

 TIMISOARA (TM) Lupacapitolina

 TIMISOARA (TM) Pemalulbegai

Pod peste Bega:

 TIMISOARA (TM) Podpestebega


Ultima editare efectuata de catre Calator mioritic in Vin 04 Mai 2012, 12:00, editata de 1 ori
Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeMar 11 Oct 2011, 18:33

Dupa Timisoara de ieri, prezentata de Calator Mioritic, revenim la Timisoara de azi. Nostalgiile nu isi au rostul, deoarece Timisoara este intr-o continua dezvoltare, arata mult mai bine ca in trecut, iar viitorul va fi si mai luminos.

Canalul Bega, vazut de pe podul Michelangelo. DE-a lungul Begai sunt alei si parcuri, potrivite pentru o plimbare romantica Laughing

 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0307_2320391

Se fac lucrari de modernizare a Parcului Copiilor. De acolo vine molozul:
 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0307_2320392

Arta abstracta:
 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0307_2320396

 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0307_2320395


Zona Complexului studentesc. In fundal este sediul BRD:
 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0307_2316462


Un copac de flori Very Happy
 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0307_2329561
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeMar 11 Oct 2011, 18:39

Piata Maria:
 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0309_013842

 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0308_2005093

 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0308_2005092

 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0308_2005091

In spate se vede un mic monument asezat pe locul unde a fost torturat Gheorghe Doja. Iata monumentul de aproape:

 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0308_200937
In locul unde a fost torturat Gheorghe Doja, a fost ridicata statuia Fecioarei Maria.


Peste tot in Timisoara s-au forat fantani, de unde curge apa freatica. Apa e limpede si de o calitate foarte buna.
 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0308_194752




Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeLun 07 Noi 2011, 19:08

Vedere - Timisoara:

 TIMISOARA (TM) Timisoara
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeVin 11 Noi 2011, 12:27

Timişoara pozitivă

Timişoara se vede dintr-o nouă perspectivă!!

Una luminoasă şi optimistă.

 TIMISOARA (TM) Timisoara0161

Dacă pentru unii dintre timişoreni (şi nu numai), tot ce se poate vedea este gara cea degradata si murdara, sau strazile periferice mizerabile, dintr-o alta perspectivă Timişoara este un oraş care progresează . Evolueaza rapid, pe an ce trece. E un oraş de viitor, în care occidentul este adus în România.


Eşti turist în Timişoara. Ce poţi vedea?

Ar trebui sa ramai macar 2 zile, dacă nu chiar 3 pentru a vedea toate frumuseţile oraşului. Timişoara e mare şi numai dacă îl iei la pas îi poţi descoperi toate atracţiile. După cum spune şi acest mesaj vopsit pe asfalt:

 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0307_234511

Tot de pe asfalt mai poţi afla câte ceva despre istoria oraşului sau alte curiozităţi. Cum ar fi acesta:
 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0308_2005094


Ajungi în punctul cel mai central: Piaţa Operei cu Catedrala mitropolitană:
 TIMISOARA (TM) Timisoara0028

Catedrala mitropolitană:
 TIMISOARA (TM) Timisoara0024

După ce ai admirat destul, mergi pe strada Alba Iulia, o stradă pietonală plină de oameni veseli şi magazine de tot felul. La capătul străzii Alba-Iulia, dai de Piaţa Libertăţii:
 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0307_2337502

Aici ai de admirat complexul statuar, cu Fecioara Maria în vârf (ceea ce vezi în prim plan), pecum şi clădirile istorice care înconjoară acest spaţiu.

Din Piaţa Libertăţii iei pe niste stradute inguste situate printre clădiri istorice impunătoare şi ajungi în Piaţa Unirii. Piaţa Unirii este considerat cel de-al doilea centru al oraşului:

 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0308_010623

 TIMISOARA (TM) Timisoara0118

Altă piaţă. Piaţa Traian:
 TIMISOARA (TM) Timisoara0108



Timişora mai este cunoscută şi ca “oraşul florilor şi al parcurilor”. Sunt multe parcuri şi toate merită vizitate.

Parcul Stonehenge:
 TIMISOARA (TM) Timisoara0090



Parcul Rozelor:
 TIMISOARA (TM) Timisoara0141

 TIMISOARA (TM) Timisoara0096

Parcul Rozelor este un loc ideal pentru plimbări romantice sau … chiar mai mult decât simple plimbări. Te poţi ascunde de privirile celorlaţi.


Parcul Botanic:
 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0308_0114113


Deocamdată mă opresc aici cu enumerarea atracţiilor Timişoarei. Ele sunt mult mai multe şi aşteaptă să le descoperi.

Dacă doreşti să afli informaţii despre ce poţi vizita, sau ce unde este, poţi întreba trecătorii. Timişorenii sunt oameni deschişi şi deosebit de amabili.



Cum e să locuieşti în Timişoara?

Ce poţi face în Timişoara? Multe. În nici un caz nu te vei plictisi!

Ceea ce scriu aici scriu din experienţa mea de fost locuitor al Timişoarei.

După ce începi să te acomodezi cu viaţa în Timişoara, vei constata că e un oraş civilizat, aproape de nivelul occidental, cu oameni deschişi şi prietenoşi.

***
Multe piste de biciclete. E Amsterdam?
 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0307_2311502

Nu. E Timişoara!!!!

Nivelul de civilizaţie nu se măsoară în numărul de maşini de lux pe km pătrat, ci în cât de respectaţi sunt pietonii şi bicicliştii. Dacă vrei să locuieşti în Timişoara, orientează-te să-ţi cumperi mai degrabă o bicicletă decât o maşină. De ce?

- străzile sunt foarte aglomerate, iar locurile de parcare sunt extrem de rar de găsit.

- Timişoara are cu siguranţă cea mai vastă reţea de piste de biciclete din România. Şi continuă să se extindă. Peste tot poţi ajunge cu bicicleta în siguranţă

- De cele mai multe ori, cu bicicleta ajungi mai repede la destinaţie decât cu maşina. Am spus că sunt frecvente ambuteiajele.

- Fiind biciclist, poţi participa la diverse evenimente locale create special pentru biciclişti.

Indiferent că vii la Timişoara ca să urmezi facultatea, sau te muţi pur şi simplu, vei veni într-un oraş dinamic, care se dezvoltă continuu. Vei locui într-un oraş al oportunităţilor, în care îţi poţi îndeplini visele. Indiferent care ţi-ar fi vocaţia, ce ai dori să faci pe termen scurt sau lung, aici vei găsi mijloacele pentru a le îndeplini. E un oraş al oamenilor prietenoşi, unde e cel mai simplu să legi prietenii.

În afară de asta, preţul apartamentelor şi chiriilor este considerabil mai mic ca în Bucureşti.

Iar când mulţimea de gânduri e mare şi nu ştii ce să mai faci, ia o pauză admirând canalul Bega:

 TIMISOARA (TM) Timisoara2005_0307_2320393

Canalul Bega a fost decolnmatat si redat circuitului naval. In curand vor circula din nou vaporase. Imediat cum vor aparea, voi da de veste.

Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeVin 11 Noi 2011, 13:13

Frumoasa Timisoara dar nu degeaba e in Romania! Ne-ai aratat pistele de biciclete in prim-plan dar masinile parcate pe aceste piste in planul indepartat m-a facut sa zambesc! Daca n-am fi romani am fi nemti sau olandezi, ce zici? Si Piata Unirii ce semnificatie are in Timisoara? Din cate stiu orasul a fost eliberat de sub ocupatie sarbeasca de trupele romane si ALIPIT regatului Romaniei Mari in 1919! Sper sa ma insel dar nu prea cred! In rest ai absoluta dreptate, si stii ca nu prea dau dreptate oricui...
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeVin 11 Noi 2011, 13:48

Sincer nu stiu de ce se numeste "Piata Unirii". Am cautat prin Wikipedia, dar nu am gasit nimic legat de semnificatia numelui acelui loc.

Ziceai de masini parcate pe pistele de biciclete? Mai sunt si uscaturi, adica soferi care parcheaza neregulamentar. Dar in general, pistele de biciclete sunt neocupate de masini. Oricum, situatia de azi este muuuuult mai buna decat acum 4 ani de exemplu, cand putinele piste existente in oras erau ocupate de soferii nesimtiti.

Citat :
Daca n-am fi romani am fi nemti sau olandezi, ce zici?
De ce trebuie sa ne simtim intotdeauna inferiori?
Avem si noi nemtii nostri Very Happy
Olandezii?
In 2005 tin minte ca am participat la organizarea unei scoli de vara pentru studentii straini. Dintre cei care au venit, cea mai mare parte erau olandezi. Le-a placut foarte mult si chiar s-a vazut asta pe ei.

Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeMar 31 Ian 2012, 20:31

Vederi din Timisoara
Timisoara- Baile Neptun si Podul Decebal/editura Meridiane/ fotoTereza Pupeza/data postei 15 octombrie 1982

 TIMISOARA (TM) Timisoarabaileneptunsip

Timisoara- Bulevardul 23 August/editura Meridiane/netrimisa

 TIMISOARA (TM) Timisoarabulevardul23au
Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeMier 01 Feb 2012, 12:50

Ce a mai evoluat Timisoara din 1982, de cand ai vederile!

A doua vedere infatiseaza in prim plan Hotelul Continental. Astazi fostul bulevard 23 August se numeste B-dul Revolutiei.
Mi-a luat cateva secunde sa recunosc locul. A evoluat mult de atunci, desi cea mai mare parte din cladiri exista si azi acolo.

Ce spuneti, Timisoara merita sa devina Capitala Europeana a Culturii in 2020?

E in competitie cu Cluj si Iasi.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeMier 01 Feb 2012, 14:16

discoid21 a scris:
Ce a mai evoluat Timisoara din 1982, de cand ai vederile!

A doua vedere infatiseaza in prim plan Hotelul Continental. Astazi fostul bulevard 23 August se numeste B-dul Revolutiei.
Mi-a luat cateva secunde sa recunosc locul. A evoluat mult de atunci, desi cea mai mare parte din cladiri exista si azi acolo.

Ce spuneti, Timisoara merita sa devina Capitala Europeana a Culturii in 2020?

E in competitie cu Cluj si Iasi.
Eu as vota fie Cluj (deh, studentia), fie Iasi (pe care il consider cel mai frumos oras al tarii si cu o viata, spirituala cel putin, mult superioara Timisoarei)
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeMier 01 Feb 2012, 16:31

Daca vorbim doar de CULTURA nu cred ca Timisoara si Clujul au vreo sansa!
IASIUL castiga lejer dar cred ca nu vor fi arbitri straini, asa ca meciul este deschis.
Imi pare rau pentru orasele IMPERIALE dar REGATUL merita si el o capitala de asta... Si doar s-a nascut Junimea la Iasi impreuna cu frumoasele povesti de dragoste dintre Veronica si Mihai, dintre Otilia si George, dintre..... chiar vreti sa le stiti pe toate?
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeJoi 02 Feb 2012, 07:15

Atunci sa fie IASI capitala culturala europeana !!

Dar sa nu deviem prea mult de la topic. Sa revenim la Timisoara.
Daca e sa vorbim de spre facilitatile pentru biciclisti, Timisoara (inca) bate Iasiul.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeJoi 02 Feb 2012, 12:47

Atunci sa fie Timisoara CAPITALA EUROPEANA A BICICLISTILOR! Iasiul n-are nevoie de asa ceva, nici de biciclisti.... Cand om ramane fara benzinuca om vide...
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeLun 06 Feb 2012, 16:49

Doua vederi din Timisoara primite de la colegul discoid21:

 TIMISOARA (TM) Timisoaraw

Si o vedere din 1926 a Pietii Sf. Gheorghe reeditata

 TIMISOARA (TM) Timisoarapiatasfgheorgh
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeLun 20 Feb 2012, 19:16

Timisoara- Catedrala Mitropoliei Banatului-editura Meridiane-foto Corneliu Vladu- data postei 22 iulie 1969

 TIMISOARA (TM) Timisoaracatedralamitro

Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeDum 26 Feb 2012, 15:08

Timisoara 100 ani de iluminat electric

 TIMISOARA (TM) Timisoara100aniiluminat
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeLun 14 Mai 2012, 21:16

Cateva imagini cu constructii deosebite din zona Piata Traian
surprinse de mine in luna mai 1986:

Sinagoga maura din Fabric
 TIMISOARA (TM) Docu00032

Palatul Mercur

 TIMISOARA (TM) Docu00021

 TIMISOARA (TM) Docu00022

Si alte cladiri:

 TIMISOARA (TM) Docu00033

 TIMISOARA (TM) Docu00034

 TIMISOARA (TM) Docu00041

 TIMISOARA (TM) Docu00042
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeLun 14 Mai 2012, 21:21

Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitimeMar 22 Ian 2013, 14:52

Ce frumoase imagini de epoca... felicitari Calatorule!

Din 1986 ne intoarcem in prezentm sa vedem cum arata Timisoara acum, in ianuarie 2013.

Sambata, 19 ianuarie a fost zapada. Tot orasul a fost acoperit de nea.

Strada Aries:
 TIMISOARA (TM) Str_aries0002_zpsbd71fe9b

Tot aici pe strada Aries exista un spatiu comercial ghinionist:
 TIMISOARA (TM) Str_aries0001_zps18889b57

La un moment dat, in acel spatiu functiona un magazin de piese auto. Nu la mult timp de la inaugurare, o masina a intrat in plin in magazin, ducandu-l la faliment. In ziarele vremii era descris evenimentul astfel: un individ a cumparat o masina din Italia, inca nici nu a inmatriculat-o in tara. Daca bine imi amintesc din poza, era un Opel Calibra. Noaptea tarziu a vrut sa o incerce, insa nu a plecat singur, ci cu un "prieten". "Prietenul" s-a rugat de proprietar sa il lase sa conduca, desi nu avea permis! In fine, "prietenul" proprietarului s-a urcat la volan si a condus cu viteza excesiva. La un moment dat, a pierdut controlul volanului, intrand cu masina direct in magazin. Cam asa cum au intrat avioanele in turnurile WTC. Dupa accident, "prietenul" a fugit de la locul faptei.

Dupa acest incident care a dus la inchiderea magazinului de piese auto, a functionat in aceea unitate un fast food. Nu mai stiu pana cand a functionat fast foodul si din ce cauza s-a inchis. De cativa anim spatiul arata tot asa cum e in poza.

Aleea F.C. Ripensia, care duce spre Complexul Studentesc:
 TIMISOARA (TM) Aleea_fc_ripensia_zpsa2bc9945

In complex, tot pe F.C. Ripensia:
 TIMISOARA (TM) Aleea_fc_ripensia02_zps4c891036


Camera de Comert, Industrie, Agricultura Timisoara (CCIAT):
 TIMISOARA (TM) Cciat01_zpsb5027880

Aici au loc de obicei expozitiile de tot felul.

 TIMISOARA (TM) Cciat0002_zps796d1f67

 TIMISOARA (TM) Cciat0004_zpsf75f4a8e


Hotel Boavista, iar in stanga sa e Sala Olimpia:
 TIMISOARA (TM) Hotel_boavista01_zps6bfa639d

Sala Olimpia, cea mai de fitze sala din oras:
 TIMISOARA (TM) Sala_olimpia_zpsbccd7b4b
chiar daca din exterior nu pare asa...

Complexul studentesc. O zona cu garaje, in fiecare functionand cate o firma de copiere-listare-legatorie si alte servicii pentru studenti:

 TIMISOARA (TM) Complex_la_garaje_zps11a546c6

Zona este cunoscuta drept : "la garaje", "in complex, la garaje".

Va urma.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
Continut sponsorizat





 TIMISOARA (TM) Empty
MesajSubiect: Re: TIMISOARA (TM)    TIMISOARA (TM) Icon_minitime

Sus In jos
 
TIMISOARA (TM)
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cetatea TIMISOARA
» VEDERI POSTALE ROMANESTI VECHI DIN PERIOADA COMUNISMULUI
» VEDERI POSTALE ROMANESTI APARUTE DUPA REVOLUTIE
» GRADINA BOTANICA -- TIMISOARA
» OPERA ROMANA TIMISOARA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: ORASE :: ORASE DIN BANAT-
Mergi direct la: