Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)

In jos 
+3
COSTACHE MIHAIL
vrabieionut
Codrut1985
7 participanți
AutorMesaj
Codrut1985

Codrut1985


Mesaje : 20
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 38
Localizare : Oradea

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeDum 30 Mai 2010, 10:09

Salut!
aici va fi postat un "remake" al calatoriei de anul trecut la Cracovia si Oswiecim (Auschwitz), de aceasta data in varianta largita (impreuna cu parintii), si cu masina personala...plecarea, sambata, 5 iunie 2010...poze si impresii, la intoarcere...

Doresc sa precizez ca am tradus in engleza acest reportaj pentru anumite persoane si sper ca acest lucru sa nu fie un impediment in parcurgerea lui...


I would like to say that i translated into english this travel report for one person which i like a lot and i hope this thing is not an obstacle in reading it...


Hy,
here is where a "remake" of my trip from last year in Krakow and Oswiecim will be posted, but this time it will be in a larger formula, together with my parents and my car...we are leaving saturday, 5th June 2010...pics and opinions when we`ll be back...


Ultima editare efectuata de catre Codrut1985 in Mar 08 Feb 2011, 23:57, editata de 7 ori
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
Codrut1985

Codrut1985


Mesaje : 20
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 38
Localizare : Oradea

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeJoi 17 Iun 2010, 18:35

Salutare,
asa cum am promis, revin cu pozele din concediul cu masina, un VW Golf 3, motor 1.8, 55kw/75cp...

Plecam din Caransebes in jur de ora 14.30, si pana la Oradea nu mai oprim decat o data pe traseu, fara a face insa vreo poza...m-am grabit putin, deoarece trebuia sa ma intalnesc cu discoid21...in jur de ora 20 ajungem la Oradea, de unde plecam la ora 04.00 dimineata cu destinatia Cracovia...trecem fara probleme de vama Bors si prima poza a zilei vine abia la intrarea in Debrecen, cand incepe sa se si lumineze...

Hy,
like i promised, i come back with the pics from my car trip, a VW Golf 3, 1.8 liter engine, 55kw/75hp...

We are leaving from Caransebes at about 14.30 and until Oradea we don`t stop on the road only once...there are no pictures from this leg of the journey...i was in a rush a bit, because i had to met discoid21...at about 20.00 we arrived in Oradea, from where we continue at 04.00 in the morning with our destination, Krakow...there are no problems at Bors border crossing, and the first picture of the day comes at Debrecen, when the sun is starting to rise...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02297

...traversam relativ repede orasul, deoarece la acea ora, circulatia era aproape inexistenta...
...we crossed the town quickly due to the almost inexistent traffic at that time...
...si intram pe autostrada spre Budapesta, M3...
...and we enter the highway to Budapest, M3...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02299

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02300


POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02303

...in mai putin de un ceas suntem la Miskolc, pe care il trecem la fel de repede, si ne indreptam spre punctul de trecere a frontierei de la Banreve-Kral, lasat in paragina, cu iarba crescand printre betoane...(scuzati murdaria de pe parbriz) Embarassed
...in less than one hour we arrived at Miskolc, we passed the town quickly, then we head towards the crossing border at Banreve-Kral, between Hungary and Slovakia, which is abandoned, with grass growing through the concrete blocks...(i`m sorry for the window) Embarassed
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02508

luam directia spre Roznava, apoi spre Poprad...drumuri bune, putine denivelari...
we are heading towards Roznava and then Poprad...good roads, few bumps...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02316

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02317

...drumul serpuieste printre dealuri...multa umbra...
...the road goes through the hills...a lot of shadows...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02330

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02333

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02339

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02339-1

...scurt popas ca sa ne dezmortim...masina si eu cautand nu mai stiu ce prin ea...
...short stop to strech our legs...the car and i searching i don`t remember what in it...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02323

...trecem pe sub calea ferata...
...we pass under a railroad...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02336

...iesim din Stratena...
...we exit Stratena...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02335

...ne apropiem de Poprad, Slovacia...
...we are approaching Poprad, Slovakia...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02332

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02327

...de unde vedem o priveliste uimitoare...muntii Tatra...
...from where we see a wonderful view...the Tatra mountains...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02344

...incet, incet ne apropiem...no comment...
...we are getting closer...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02346

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02347

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02348

ii ocolim, si ne apropiem de granita Slovaco- Polona...
...we go around the mountains and we are approaching the Slovakian-Polish border...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02352

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02349

...intram in Polonia pe la Jurgow, dupa care, luam drumul national 47, Zakopane- Cracovia...
...we are entering Poland at Jurgow, and after that, we follow the national road 47, Zakopane- Krakow...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02354

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02353

...ajungem in jur de ora 13, dupa cca 800 km daca socotim din Caransebes, in orasul lui Krak...de fapt, intr-un camping aflat la 12 km de oras, dotat cu toate utilitatile din lume, curent, internet wireless, dusuri, etc...nimic important pana a 2-a zi...
...we arrive there around 13.00 hour, after about 800 km from Caransebes, in the town of Krak...in fact, in a camping 12 km from it...the camping has all the utilities in the world...nothing important until next day...

...dis de dimineata, luam masinuta si ne repezim la Oswiecim, mult mai cunoscut dupa numele german, Auschwitz...nu inainte de a ne repezi prima data la adevarata "fabrica a mortii" de la Birkenau...
...early in the morning, we take the car and go to Oswiecim, a lot better known by its german name, Auschwitz...but first stop is at the real "death factory", Birkenau...
...arhicunoscuta poarta spre iad...
...the well known gate to hell...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02364

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02379

...baracile lagarului de la Birkenau, sau Auschwitz II...
...the baracks of Birkenau concentration camp...it is also called Auschwitz II...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02363

...ruinele unuia dintre crematoriile de la Birkenau...
...the ruins of one of the Birkenau cremation houses...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02371

...un vagon folosit la transportul deportatilor, aflat in conservare pe una din liniile care alcatuiesc "rampa mortii" de la Birkenau...
...one railway car used to transport the deportees, in conservation state on one of the lines which forms "the death ramp" at Birkenau...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02366

...placa comemorativa in lagarul de la Birkenau...
...comemorative plate in Birkenau concentration camp...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02375

...ne continuam excursia cu vizita la Auschwitz I...primul lucru care il observam este celebra inscriptie "Arbeit macht frei"...
...we leave Birkenau and we continue our trip at Auschwitz I...the first noticeable thing is the famous inscription "Arbeit macht frei"...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02383

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02382

...urmeaza vizitarea blocurilor, de unde, din pacate nu va pot arata poze...las imaginile sa vorbeasca de la sine...
...next comes the visitation of the blocks, from which, and i`m sorry, i can`t show you pictures...the pics can speak for themselves...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02398

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02395

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02388

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02386

...dupa-masa revenim in camping, urmand ca in dimineata zilei urmatoare sa mergem in Cracovia...
...in the afternoon we are coming back into the camping, in the following day we`ll go to Krakow and visit the town...

...poze din oras...
...pics from the town...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02423

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02420

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02434

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02432

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02427

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02482

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02485

...catedrala Sfanta Maria, locul unde Papa Ioan Paul al II-lea a slujit inainte sa fie investit ca Papa...
...Saint Mary cathedral, the place where Pope Joan Paul II served before he was named Pope...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02437

...castelul Wavel, locul de odihna al regilor Poloniei si a cuplului Lech Kaczinski si Maria Kaczinska...
...Wavel castle, the place where the kings of Poland and president Lech Kaczinski and his wife, Maria Kaczinska are resting for eternity...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02444

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02445

...catedrala castelului Wavel...
...Wavel castle cathedral...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02450

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02449

...raul Vistula vazut de pe zidurile castelului Wavel...
...Wisla river seen from the castle`s walls...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02446

...si nu in ultimul rand, o poza din cartierul evreiesc Kazimierz, fostul ghetou la Cracoviei in cel de-al II-lea razboi mondial...
...one picture from the jewish quarter, Kazimierz, where the Krakow ghetto was, in the second World War...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02465

...si in incheiere o poza cu campingul Korona, aflat la cca 12 km de oras, locul unde am stat...
...a picture with Korona Camping, the place we stayed in...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02413

..."casa" noastra timp de 3 nopti...
..."our house" for 3 nights...
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSC02410

Si un clip cu trecerea granitei intre Polonia si Slovacia...
And a video with the Polish-Slovakian border crossing...


Sper ca nu v-am plictisit si ca v-a placut...
I hope you didn`t got bored and that you liked this travel report...


Ultima editare efectuata de catre Codrut1985 in Vin 20 Mai 2011, 15:35, editata de 10 ori
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
vrabieionut

vrabieionut


Mesaje : 326
Data de inscriere : 08/12/2009
Varsta : 34
Localizare : BUCURESTI

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeJoi 17 Iun 2010, 18:38

Super tare Codrut.....nota 10+ , continua tot asa Smile
Sus In jos
http://www.trekearth.com/members/vrabieionut/photos/
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeJoi 17 Iun 2010, 18:55

Felicitari din partea mea! Nu am cuvinte de lauda pentru acest minunat reportaj!!!
Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeVin 18 Iun 2010, 17:56

Frumos reportaj, Codrut.

Cand ai fotografiat placa aia comemorativa, ai remarcat-o pe asta?
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSCF0269
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
Codrut1985

Codrut1985


Mesaje : 20
Data de inscriere : 10/12/2009
Varsta : 38
Localizare : Oradea

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeVin 18 Iun 2010, 19:04

discoid21 a scris:
Frumos reportaj, Codrut.

Cand ai fotografiat placa aia comemorativa, ai remarcat-o pe asta?
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) DSCF0269


nu am vazut-o... Embarassed probabil pentru ca nici nu am stat sa le citesc pe toate...
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
Ionutz
ADMINISTRATOR FORUM
Ionutz


Mesaje : 135
Data de inscriere : 05/12/2009
Varsta : 42
Localizare : Baia Mare

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeVin 18 Iun 2010, 20:51

Felicitari Codrut!

La Auschwitz cat costa intrarea? Te lasa sa intri 1-2-3 persoane, sau trebeuie asteptata alcatuirea unui grup? Eu cand am fost in excursie, acum 8 ani, fiind grup, era un ghid ce ne explica in engleza.
Sus In jos
zenox4500




Mesaje : 31
Data de inscriere : 13/01/2010
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeVin 18 Iun 2010, 21:34

La Aushwitz , intrarea este liberă .Este şi normal . Nu se pot face venituri de pe urma milioanelor de victime ale regimului nazist dispărute aici. Ar fi o totală lipsă de respect .
Se poate intra şi 1-2-3 persoane .Grupurile organizate , angajează ghizi .
Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeDum 25 Iul 2010, 11:22

Salutare.

Am locuit in Polonia timp de un an si jumatate (am fost la studii). Si acum mai am ocazia sa plec in delegatii de servici in Polonia.
Am spus astea pentru ca in acest timp de un an si jumatate am vazut cat de complexa este aceasta tara, cate are de oferit, peisaje si monumente ce nu sunt cunoscute turistilor straini.

Astfel am creeat un albun foto cu poze din Polonia aici:
http://picasaweb.google.com/117664303881255141369/Polska#

Pozele au descrieri si localizare pe harta.


Am mai creeat niste documentare despre Polonia aici:

Partea I



Partea a IIa


Partea a IIIa


Partea a IV-a


Partea a V-a




-----

P.S. Imi face deosebita placere sa raspund la orice intrebari legate de Polonia, atractii turistice din Polonia, cultura si limba poloneza
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR FORUM
COSTACHE MIHAIL


Mesaje : 2281
Data de inscriere : 27/11/2009
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeDum 25 Iul 2010, 18:01

Am vizitat albumul tau Manu! Am ramas :shock: !!! Nemaipomenit!!!
Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeDum 25 Iul 2010, 18:41

Mersi, Mihail. Urmeaza sa adaug noi fotografii in album.

Polonezii nu sunt chiar aşa de calmi şi răbdători cum sunt norvegienii, dar sunt tot mai calmi decât unii români.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitimeMier 06 Iun 2018, 18:45

Sper ca nu va fi cu suparare nimanui daca voi schimba denumirea postului in concordanta cu micile reguli impuse la infiintarea INTERNATIONALULUI: Numele tarii vizitate cu litere mari, numele orasului, regiunii sau punctului turistic vizitat cu litere obisnuite (mici). Fiind un circuit prin mai multe tari dar ca punct de final Auschwitz-ul, mi-am permis sa-l redenumesc in consecinta.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Continut sponsorizat





POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Empty
MesajSubiect: Re: POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)   POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim) Icon_minitime

Sus In jos
 
POLONIA - Circuit cu Muzeul Auschwitz (Oswiecim)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» POLONIA
» VEDERI POSTALE DIN ALTE TARI
» Circuit Romania
» Casa Memoriala si Muzeul Ciprian Porumbescu (SV)
» MUZEUL CFR DIN BUCURESTI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: