Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB)

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
alx7891




Mesaje : 174
Data de inscriere : 30/08/2012
Localizare : SIBIU

MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Empty
MesajSubiect: MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB)   MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Icon_minitimeJoi 30 Aug 2012, 15:47

Muzeul de Istorie a Farmaciei (deschis în anul 1972) reprezintă prin profilul său o raritate în peisajul muzeografic românesc dar şi european.

Înfiinţarea muzeului în Sibiu a avut o dublă motivare: pe de o parte aici a funcţionat prima farmacie pe teritoriul ţării noastre, atestată documentar în anul 1494; pe de altă parte în zona Sibiului s-a dezvoltat o bogată tradiţie a activităţii farmaceutice.

În prezent, clădirea ce adăposteşte muzeul se află în centrul istoric al Sibiului, constituind un monument istoric de arhitectură cu elemente gotice şi renascentiste, datând din anul 1568.
În această clădire a funcţionat una dintre cele mai vechi farmacii sibiene, a treia in ordine cronologică, înfiinţată în jurul anului 1600 şi denumită La Ursul Negru.

Colecţiile muzeului cuprind peste 6.600 de piese ce aduc mărturii valoroase pentru evoluţia medicamentaţiei şi a tehnicilor farmaceutice de-a lungul a mai mult de trei secole şi jumătate.
Adresa: Piata Mica, Nr.26
Telefon: 0269218191
Sursa: http://www.brukenthalmuseum.ro/farmacie/index.html
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB)   MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Icon_minitimeLun 03 Sept 2012, 13:34

In Romania nu e o raritate deoarece mai exista unul si la Cluj.
Vezi aici.
Sus In jos
alx7891




Mesaje : 174
Data de inscriere : 30/08/2012
Localizare : SIBIU

MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB)   MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Icon_minitimeLun 03 Sept 2012, 15:12

Calator mioritic a scris:
In Romania nu e o raritate deoarece mai exista unul si la Cluj.
Vezi aici.
Calator mioritic diferenta intre raritate si unicat este mare.
Rar inseamna ca mai exista si altele dar nu sunt multe, mai jos am precizat sursa de unde am luat informatia mai precis site-ul muzeului.
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB)   MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Icon_minitimeLun 03 Sept 2012, 15:50

Raritate - Unicat, dar o poza cat de mica cred ca se impunea. Mie unul nu-mi place sa deschid linkuri drept pentru care apelez foarte rar la acest procedeu.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
alx7891




Mesaje : 174
Data de inscriere : 30/08/2012
Localizare : SIBIU

MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB)   MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Icon_minitimeLun 03 Sept 2012, 17:52

pseudokryticon a scris:
Raritate - Unicat, dar o poza cat de mica cred ca se impunea. Mie unul nu-mi place sa deschid linkuri drept pentru care apelez foarte rar la acest procedeu.
Am avut aparatul dat, dar o sa revin si cu poze, nu imi place sa preiau de pe net pozele.
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB)   MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Icon_minitimeMar 04 Sept 2012, 16:59

alx7891 a scris:
pseudokryticon a scris:
Raritate - Unicat, dar o poza cat de mica cred ca se impunea. Mie unul nu-mi place sa deschid linkuri drept pentru care apelez foarte rar la acest procedeu.
Am avut aparatul dat, dar o sa revin si cu poze, nu imi place sa preiau de pe net pozele.
Exact asta este ideea.... Te-ai prins... De ce sa deschid linkuri cand pot vedea si simti ce au simtit si vazut prietenii mei de pe forum?
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Continut sponsorizat





MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB)   MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB) Icon_minitime

Sus In jos
 
MUZEUL DE ISTORIE A FARMACIEI (SB)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» MUZEUL FARMACIEI - CLUJ NAPOCA
» Muzeul de Istorie (Brașov)
» Muzeul de Istorie GALATI
» Muzeul de Istorie ZALAU, SJ
» MUZEUL DE ISTORIE NATURALA (SB)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: MUZEE, OBIECTIVE TURISTICE SI ISTORICE :: MUZEE, OBIECTIVE TURISTICE SI ISTORICE DIN ARDEAL-
Mergi direct la: