Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi

In jos 
5 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeMier 03 Oct 2012, 14:12

Sa fim seriosi.Constructia ansamblului Palas s-a facut in aproape 10 ani,si nu o casa ci cateva zeci de cladiri. Aici sunt interese politice si articolul e partinitor.
Daca la inceperea lucrarilor au fost ceva proteste, acum cred ca vor fi si mai mari pentru mentinerea lui.
Sa presupunem prin absurd ca se vor demola, ce vor pune in loc, si in cat timp. Asta e parerea mea. Very Happy
Si parizienii au fost revoltati de constructia Turnului Effel spunad ca e oribil, iar acum e simbolul Parisului.
Sus In jos
discoid21
ADMINISTRATOR FORUM
discoid21


Mesaje : 537
Data de inscriere : 26/04/2010
Varsta : 40
Localizare : Reg. Ormansag, UNGARIA

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeMar 09 Oct 2012, 08:24

Exact, cand a fost construit turnul Eiffel, au existat numeroase voci care i s-au impotrivit. Cum ca acel turn de metal strica tot peisajul, ca doar cum se va potrivi pe langa cladirile ca Muzeul Luvru si alte palate similare un turn de metal. Si totusi, Turnul Eiffel a devenit simbolul Parisului.
Am auzit mai multi ieseni, in special cei de varsta mijlocie spunand ca ansamblul Palas nu are ce cauta acolo si ca mai bine era inainte. Inainte am auzit ca era un strand si ceva teren viran. Asa este?
In fine, ansamblul Palas este ceva (deocamdata) unic in Romania. E ca un mic oras in cadrul Iasului. Si nu orice fel de "oras", ci unul chiar construit cu bun gust. Sa ne gandim ca in acest ansamblu au fost conservate cateva vestigii ale unor vechi case boieresti ce au existat pe acel loc. Nu numai ca s-au conservat, dar sunt puse in valoare, asa cum nu cred ca au fost puse inainte, cand era un strand acolo, sau teren viran, sau ce era.
Ce sa mai spun despre integrarea Palatului Culturii in complex. Sincer, cand m-am plimbat prin complexul Palas, m-am simtit ca intr-un oras dintr-o tara occidentala.

Postez imediat si poze din complexul Palas.
Sus In jos
http://onouaperspectiva.wordpress.com
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeMar 09 Oct 2012, 10:00

Mai fratilor, ma omorati cu Palasul asta!
Am sa-l vizitez si eu cu danucky duminica de sf Paraschiva probabil. Asta nu inainte de a urca la Galata sau in Turnul Golia.
In functie de ora de sosire in Pascani vom merge la o cofetarie si probabil ni se va alatura si Calatorul cu familia, mai vedem, mai vorbim.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeMar 09 Oct 2012, 10:17

In asteptarea aprinderii luminilor la acel festival a trebuit sa stau pe o banca, pe care cu greu am gasit-o libera, cateva ore, pana s-a intunecat. Nu am vazut niciodata in nici un parc din Romania atata bucurie in ochii copiilor de 3,4,5 ani care se descaltau de sandalute si intrau cu picioarele goale pe gazonul verde, alergau se rostogoleau se jucau cu mingea si aveau grija in joaca lor sa nu calce acele felinare din hartie.
Si am vazut si opusul - o familie tanara, in trecere pe acolo cand au trebuit sa schimbe directia, capul familiei a taiat curba obisnuit cu stilul de sofat agresiv, a calcat acel mic felinar facut de manutele copiilor,s-a uitat urat inapoi sa vada ce a zdrobit si a plecat mai departe.
Sus In jos
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeLun 29 Oct 2012, 15:47

intr-adevar, impresionant de mare si de divers, chiar mi-a placut (se pare ca i-a placut si Patriarhului Daniel, care s-a fotografiat cu un grup de ierarhi langa scari in timp ce noi ne plimbam prin parculet luni, 15 octombrie dupa-masa).
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeMar 30 Oct 2012, 12:08

Ai scapat o binecuvantare de la "prima mana"! Inca nu am reusit sa vizitam Palasul, dsi sambata ne-am rotit in jurul lui, am vizitat pasajul cu ruine, am urcat in Moldova Mall si am intrat in Trei Ierarhi dupa foarte mult timp. Si uitasem ca este inmormantat si Dimitrie Cantemir inauntru!
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeMar 30 Oct 2012, 12:58

pseudokryticon a scris:
Ai scapat o binecuvantare de la "prima mana"! Inca nu am reusit sa vizitam Palasul, dsi sambata ne-am rotit in jurul lui, am vizitat pasajul cu ruine, am urcat in Moldova Mall si am intrat in Trei Ierarhi dupa foarte mult timp. Si uitasem ca este inmormantat si Dimitrie Cantemir inauntru!
ah, pacat ca am ratat mormantul lui Cantemir... data viitoare
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeMar 30 Oct 2012, 14:52

Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeSam 12 Oct 2013, 15:21

Octombrie 2013, seara:

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Iasi-PalasMall-20131009-004_zps1e687348

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Iasi-PalasMall-20131009-003_zpsc6819c31

Stema palatului Roznovanu, mutata in zona la 1900 si redescoperita cu ocazia sapaturilor la Palas, acum imbogateste ansamblul artitectonic:

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Iasi-PalasMall-20131009-002_zps5cc46730
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Patinoarul de la Palas Mall   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeLun 30 Dec 2013, 18:01

Am prins pauza cand se reface gheata:

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 3jy6

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 0hxe

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Epvk

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Gf96
Sus In jos
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeLun 30 Dec 2013, 18:12

28 decembrie 2013 -(continuare):

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Fkm5

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 V32w

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 4jp

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 W2ga
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeVin 03 Ian 2014, 10:48

De Revelion 2014 am vorbit cu prietenii din Grecia care la Craciun au avut oaspeti din Atena cu care au vizitat Palasul si care au ramas cu gurile cascate, nu se asteptau 1-romanii sa construiasca asa ceva si 2-sa gaseasca lucruri de foarte buna calitate la preturi mici. De aceea, prietenii mei care au o agentie de turism, vor sa faca o excursie pe relatia Atena - Iasi in special pentru cumparaturi inainte de Paste. Asta e : ei au Acropole noi Palas.
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
danucky




Mesaje : 448
Data de inscriere : 06/07/2011
Varsta : 45
Localizare : Oradea

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeVin 03 Ian 2014, 11:33

o excursie Atena - Palas sau Pal(l)as Atena Smile
Sus In jos
Lancer
MODERATOR FORUM
Lancer


Mesaje : 7496
Data de inscriere : 06/03/2011
Varsta : 57
Localizare : BUCURESTI

Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitimeVin 03 Ian 2014, 16:18

Arata bine ansamblul,dar caruselul parca nu prea cadreaza
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi   Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ansamblul Arhitectonic PALAS - Iasi
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Judetul IASI
» TELECABINE, TELEGONDOLE, TELEFERICE, TELESCAUNE
»  IASI
» VEDERI POSTALE ROMANESTI VECHI DIN PERIOADA COMUNISMULUI
» JUDETUL IASI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: MUZEE, OBIECTIVE TURISTICE SI ISTORICE :: MUZEE, OBIECTIVE TURISTICE SI ISTORICE DIN MOLDOVA-
Mergi direct la: