Forumul turistic din Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul turistic din Romania

Un forum despre turism si calatorii
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH)

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH) Empty
MesajSubiect: CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH)   CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH) Icon_minitimeSam 05 Noi 2011, 20:32

Cula lui Tudor Vladimirescu

<In localitatea Cerneti de langa Drobeta- Turnu –Severin si-a avut locuinta Tudor Vladimirescu, pe vremea cand indeplinea functia administrativa de „vataf de plai”. Aceasta casa – cula cum i se mai spune unei astfel de constructii intarite, formata din parter bine inchis si un cerdac (foisor) pe colt, metereze si usi grele, masive, ferecate – a fost folosita in timpul revolutiei de la 1821 ca depozit de armament si loc de adunare a pandurilor. Cula este azi muzeu, evocand, prin obiectele expuse, momente din timpul revolutiei si episoade din viata lui Tudor Vladimirescu.
Tot la Cerneti se afla un monument comemorativ, reprezentand bustul lui Tudor. ...>

- 100 de Monumente si locuri istorice ale patriei - Editura Ion Creanga - Bucuresti 1977
Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH) Empty
MesajSubiect: Re: CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH)   CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH) Icon_minitimeDum 06 Noi 2011, 07:02

S-ar putea ca o parte din monumentele pe care ni le prezinti in cuvinte sa nu mai existe in realitate (retrocedari, incendii, alte catastrofe naturale sau umane). Ar trebui sa verifici cumva, pe net, si sa dai si un link. Nu stiu cum ar trebui sa procedezi, eu nu deschid topicuri fara sa am o poza, o vedere, un timbru si fara sa verific si pe net. Bafta in continuare!
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Calator mioritic
ADMINISTRATOR FORUM
Calator mioritic


Mesaje : 3231
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 67
Localizare : Pascani/Iasi

CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH) Empty
MesajSubiect: Cula lui Tudor Vladimirescu   CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH) Icon_minitimeMar 08 Noi 2011, 07:52

pseudokryticon a scris:
S-ar putea ca o parte din monumentele pe care ni le prezinti in cuvinte sa nu mai existe in realitate (retrocedari, incendii, alte catastrofe naturale sau umane). Ar trebui sa verifici cumva, pe net, si sa dai si un link. Nu stiu cum ar trebui sa procedezi, eu nu deschid topicuri fara sa am o poza, o vedere, un timbru si fara sa verific si pe net. Bafta in continuare!

Nu stiu cum de n-ai observat dar la fiecare obiectiv prezentat verific pe net si chiar incep cu link-ul Very Happy





Sus In jos
pseudokryticon
ADMINISTRATOR FORUM
pseudokryticon


Mesaje : 4172
Data de inscriere : 24/05/2011
Varsta : 60
Localizare : Pascani / Harlau - Iasi

CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH) Empty
MesajSubiect: Re: CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH)   CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH) Icon_minitimeMar 08 Noi 2011, 09:54

Ai dreptate, imi cer scuze!
Sus In jos
http://pseudokryticon.blogspot.com
Continut sponsorizat





CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH) Empty
MesajSubiect: Re: CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH)   CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH) Icon_minitime

Sus In jos
 
CULA lui Tudor Vladimirescu - Cerneti (MH)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Monumentul lui Tudor Vladimirescu - Pades (GJ)
» CULA DE LA MALDARESTI (VL)
» MUZEUL TUDOR ARGHEZI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul turistic din Romania :: MUZEE, OBIECTIVE TURISTICE SI ISTORICE :: MUZEE, OBIECTIVE TURISTICE SI ISTORICE DIN OLTENIA-
Mergi direct la: